Za dwa lata mineralna z Chełma

Miasto Chełm i Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej chciały by produkować butelkowaną „Wodę Króla Daniela”. Pomysł wydaje się intersujący, ale wątpliwości wzbudza nazwa mineralnej.

– Chodzi przede wszystkim o to, abyśmy nie marnowali naszego najcenniejszego surowca – mówił na transmitowanej przez Internet konferencji prasowej Jakub Banaszek, prezydent Chełma. – Zmienia się nasze otoczenie, środowisko, klimat, a w Chełmie marnowano nadwyżkę wody. Chcemy, żeby to się zmieniło, dlatego podjęliśmy decyzję o zagospodarowaniu jej, ponieważ ma ona źródlane właściwości. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wystosowało już wniosek o zarejestrowanie jej nazwy „Woda Króla Daniela”.

I właśnie nazwa budzi wątpliwości wśród części chełmian. – Czy powinna ona nawiązywać do władcy Rusi? Osoby niezwiązane z miastem, nieznające historii, mogą nie skojarzyć „Wody Króla Daniela” z Chełmem. Nazwa powinna jednoznacznie wiązać się z miastem, na przykład z Duchem Bieluchem czy Białym Niedźwiedziem. „Nałęczowianka” wszystkim kojarzy się z Nałęczowem, „Piwniczanka” wiadomo, że jest wydobywana w Piwnicznej Zdroju, a „Ustronianka” – w Ustroniu w Beskidzie Śląskim. Nazwy mówią same za siebie. Sama inicjatywa bardzo dobra, natomiast dlaczego nie „Chełmianka, „Woda Chełmska” czy coś podobnego – uważa jeden z naszych czytelników.

Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, za produkcją miejskiej wody mineralnej, a także jej nazwą, stoi przede wszystkim posłanka Anna Dąbrowska-Banaszek, prywatnie matka prezydenta Chełma Jakuba Banaszka. Woda, która trafia do chełmskich domów pochodzi z dwóch ujęć, „Bariera” i „Trubaków”, położonych w różnych częściach miasta. Zlokalizowane we wschodniej części Chełma ujęcie „Bariera” pozwala na wydobycie wody odpowiadającej wymaganiom obowiązujących norm sanitarnych bez konieczności jej uzdatniania. Analiza „chełmskiej kranówki”, przeprowadzona przez akredytowane laboratoria, pokazuje, że gwarantuje ona wysoką jakość, zawiera również zbliżoną ilość substancji mineralnych jak popularne wody butelkowane. Chełmska woda jest kwalifikowana jako średniozmineralizowana, niskosodowa, o dużej twardości i lekko alkalicznym pH. Zawiera też kationy wapnia, magnezu, potasu i sodu oraz aniony fluorków, chlorków, siarczanów i wodorowęglanów. Badania wykazały, że woda z „Bariery”, bogata w substancje mineralne, może dostarczyć do organizmu nawet do 15 proc. dziennego zapotrzebowania na sód czy magnez.

Produkcja miejskiej wody może ruszyć najwcześniej za dwa lata. – Uważam, że to spektakularne działanie, które pozwoli nam w korzystny sposób zagospodarować nadwyżkę wody – przekonuje Marcin Czarnecki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Chełmie. – Uruchomienie linii produkcyjnej miejskiej wody mineralnej sprawi również, że w spółce powstaną nowe miejsca pracy. To także kolejny krok, po miejskiej stacji paliw, w kierunku poszukiwania nowych źródeł przychodu dla przedsiębiorstwa.

W ramach planowanej inwestycji związanej z uruchomieniem linii rozlewniczej jest planowane wykonanie nowego odwiertu w bliskim sąsiedztwie istniejącej infrastruktury ujęcia Bariera. Linia rozlewnicza ma zagwarantować kompleksowy system produkcji. Wydajność napełniarki projektowanej linii technologicznej to około 3 tys. butelek na godzinę przy zakładanej pojemności od 0,5 do 2,5 l. W ramach inwestycji planowana jest też budowa nowoczesnej hali produkcyjno-magazynowej z zapleczem sanitarnym i biurowym. Spółka rozważa także uruchomienie produkcji specjalnej linii wody w opakowaniach szklanych. Inwestycja, jak wstępnie szacuje prezes Czarnecki, ma pochłonąć ponad 3 mln zł.

– Nie robiliśmy jeszcze szczegółowego kosztorysu, więc ciężko dziś podać, ile wydamy na przygotowanie całego przedsięwzięcia – wyjaśnia prezes spółki. – Na pewno będziemy starali się o pozyskanie wsparcia, a dotacja może być przyznana z funduszy priorytetowych programów przeznaczonych na zapobieganie skutkom zmian klimatycznych i przeciwdziałaniu suszy, m.in. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Agencji Rozwoju Przemysłu. (s)

Drodzy Czytelnicy!

Zapraszamy do dyskusji o nazwie wody, która miałaby być produkowana w Chełmie. Propozycje nazwy można nadsyłać na adres email: redakcja@nowytydzien.pl. Najciekawsze zaprezentujemy na naszych łamach.