ZACHÓD. Zakręty wyprostować

– Jeśli miasto wreszcie nie pochyli się nad naszym problemem, wyjdziemy na ulicę i zablokujemy drogę – zapowiedzieli mieszkańcy ul. Metalowej podczas zebrania rady osiedla Zachód. Domagają się likwidacji niebezpiecznych zakrętów i budowy chodnika.

Największe emocje podczas ubiegłotygodniowego zebrania rady osiedla Zachód wzbudził temat niebezpiecznych, pełnych zakrętów odcinków ulic Metalowej i Złotej. – Zlikwidujcie wreszcie te zakręty śmierci! I to jak najszybciej, zanim dojdzie tu do tragedii – apelowała pani Dominika. – Kierowcy mają tu fatalną widoczność. Droga jest wąska, nie ma chodników. Dla nas każde przejście tędy oznacza ryzykowanie życia. Czy to jest normalne? – pytała oburzona kobieta. Inny mieszkaniec zapowiadał, że to ich ostatnie ostrzeżenie. – Jeśli miasto wreszcie nie pochyli się nad naszym problemem, zorganizujemy protest i zablokujemy drogę. Zobaczymy wtedy, którędy będą jeździć chełmianie, którzy od lat traktują to miejsce jako doskonały objazd centrum miasta – mówił pan Lech.
Na dowód tego, że nad problemem nie ubolewają jednostki, a wszyscy mieszkańcy tego odcinka ul. Metalowej i przyległych do niej bocznych ulic, pani Dominka złożyła na ręce Moniki Zaborek-Turewicz, przewodniczącej rady osiedla, wniosek o remont ulicy, likwidację niebezpiecznych zakrętów i budowę chodnika na odcinku od ul. Złotej do ul. Ogrodowej. Podpisało się pod nim ponad 140 osób.
– Potraktowaliśmy to zadanie priorytetowo i umieściliśmy go na pierwszym miejscu na liście naszych propozycji do przyszłorocznego budżetu miasta. Mając jednak świadomość tego, że jest to mało prawdopodobne, aby ulica już w przyszłym roku doczekała się remontu, zdecydowaliśmy się wnioskować o opracowanie dokumentacji technicznej – mówi Zaborek-Turewicz.
Mieszkańcy apelowali także o budowę drogi ul. Synów Pułku przy blokach 7, 9 i 11, która od lat daje się im we znaki. Niszczą na niej swoje samochody i klną pod nosem każdego dnia, kiedy grzęzną po kostki w błocie. I chociaż uciążliwy fragment drogi leży w centrum wielkiego osiedla i ma zaledwie kilkaset metrów długości, nie może doczekać się remontu.
Pozostałe zadanie zgłoszone przez radę osiedla Zachód do budżetu to: budowa oświetlenia na ul. Synów Pułku (od bloku nr 5 do nr 20), przedłużenie parkingu wraz z modernizacją schodów na skarpie przy ul. Generała Władysława Andersa, budowa ulicy Majdan – zabezpieczenie środków w budżecie na dalszy wykup gruntów pod budowę ulicy, remont istniejącej ulicy Generała Maczka przy bloku nr 3-5, budowa ulicy Generała Maczka przy bloku nr 7, oraz modernizacja istniejącego chodnika i budowa chodnika o długości około 100 m, przy ul. Zachodnia 35, 37, 45; 41-47 i ul. Szarych Szeregów 9A-9B. (mg)