Zagłada świń w Izbicy

W jednym z gospodarstw rolnych na terenie gminy Izbica stwierdzono dwudzieste drugie w tym roku ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń.

ASF nie odpuszcza i znów dotarł do powiatu krasnostawskiego. 18 lipca w gospodarstwie w Orłowie Drewnianym (gmina Izbica), w którym utrzymywano 129 świń, wykryto 22 w tym roku przypadek tej choroby (czwarty w powiecie krasnostawskim). Kolejne ognisko inspektorzy weterynaryjni zdiagnozowali dzień później w gminie Kock, w powiecie lubartowskim. W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby, wybito m.in. wszystkie zdrowe świnie.

Afrykański pomór świń dotyka głównie wschodnich terenów Polski, innych państw Unii Europejskiej oraz krajów trzecich, powodując istotne skutki ekonomiczne, gospodarcze oraz społeczne. Choroba szerzy się w kierunku zachodnim.

Oprócz naszego kraju dotarła ona także do Łotwy, Estonii, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Rumunii i Czech. Jak podkreśla Główny Lekarz Weterynarii doniesienia o nowych ogniskach i przypadkach choroby świadczą o ciągłym, systematycznym rozprzestrzenianiu się wirusa. (k)