Zakłócenia sygnału TV i polityka

Ciąg dalszy perypetii z odbiorem kanałów telewizji naziemnej. – To sprawa polityczna, bo sygnał znowu wyłączyli i to na dzień przed wyborami parlamentarnymi – twierdzi nasza Czytelniczka. Sprawa rzeczywiście ma kontekst polityczny. Harmonogram prac przy modernizacji systemu antenowego w Piaskach, które są przyczyną telewizyjnych zakłóceń, był związany z kampanią wyborczą.


Od sierpnia br. wielu mieszkańców Chełma i okolic nie odbierało sygnału naziemnej telewizji. Wiązało się to z modernizacją telewizyjnego systemu antenowego w Piaskach. Firma Emitel, operator i wykonawca robót prowadzonych w Radiowym Telewizyjnym Centrum Nadawczym Lublin/Piaski (emituje programy radiowe i telewizyjne dla około 1,2 mln mieszkańców województwa lubelskiego), zapewniała, że to konieczne, żeby w przyszłości utrzymać „najwyższą jakość świadczonych usług”.

Zapowiadano, że prace potrwają do 27 września br. W międzyczasie Emitel zapowiadał wzmocnienie sygnału z 90-metrowej wieży w Kumowej Dolinie, aby zapewnić „ciągłość świadczonych usług i najlepszą możliwą jakość odbioru sygnału naziemnej telewizji cyfrowej”. Widzowie cieszyli się, gdy 28 września znów mogli oglądać kanały telewizji naziemnej. Ale ich radość trwała krótko.

– W sobotę, 12 października, sygnał był zakłócony, a w niedzielę wyborczą kanałów TVP nie dało się już w ogóle oglądać – mówi pani Grażyna. – Nie zobaczyłam żadnej relacji o wynikach wyborów parlamentarnych. Zakłócenia trwają do tej pory. To nie przypadek, tylko sprawa polityczna.

Temat wzbudza emocje i pani Grażyna nie była jedyną Czytelniczką, która dzwoniła do redakcji „Nowego Tygodnia” w tej sprawie.

– Jestem rozczarowany, bo myśleliśmy, że sygnał telewizyjny będzie od 28 września już bez żadnych zakłóceń, ale trzeba znaleźć pozytywy w każdej sytuacji – uniknąłem dzięki temu politycznej propagandy – mówi nasz Czytelnik.

Z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej spółki „Emitel” z siedzibą w Warszawie dowiadujemy się, że prace modernizacyjne na obiekcie RTCNB Lublin/Piaski zostały wstrzymane tylko na czas kampanii wyborczej: „…W związku z koniecznością dokończenia prac modernizacyjnych telewizyjnego systemu antenowego na obiekcie RTCN Lublin/Piaski, rozpoczętych w sierpniu 2019 roku, niezbędne jest ponowne przełączenie sygnału multipleksów naziemnej telewizji cyfrowej MUX-1, MUX-2 i MUX-3 na zastępczy system antenowy. Może to skutkować obniżeniem siły nadawanego sygnału na niektórych obszarach województwa lubelskiego.

Harmonogram prac został uzgodniony z nadawcami telewizji naziemnej. Zakończenie remontu, który ze względu na trwającą kampanię wyborczą i konieczność utrzymania emisji został wcześniej zawieszony, planowane jest na 30 października 2019 roku…”. Biuro prasowe „Emitel” precyzuje, że 27 września zakończono „zasadniczy etap prac związanych z montażem i uruchomieniem nowej anteny na obiekcie nadawczym w Piaskach”, a obecnie prowadzone są tam prace wykończeniowe.

Spowodowało to konieczność przełączenia emisji na antenę rezerwową, podobnie jak to miało miejsce do 27 września 2019 r. Operator zapewnia, że dla Chełma ponownie uruchomiono dodatkową emisję z obiektu Kumowa Dolina, która zostanie zakończona po przywróceniu eksploatacji nowej anteny na obiekcie w Piaskach (30 października br.). (mo)