Zaproszenie do Teatru Hesperydy

Teatr Hesperydy zaprasza 28 listopada o godzinie 18.00 do Klubu Wojskowego przy ul. Lubelskiej 139c w Chełmie na monodram „Wspomnienia Basi z Auschwitz”. To opowieść na podstawie książki Sylwii Winnik „Dziewczęta z Auschwitz: głos ocalonych kobiet”, z której wybrano wspomnienie Barbary Donieckiej. Opowieść o dzieciństwie w pasiakach, strachu, głodzie, brutalności, a także ogromnej bezradności.

Coś czego nie zrozumie nikt, kto tego nie doświadczył. Spektakl opowiada o tym, co spotkało niewinnych ludzi podczas II wojny światowej w obozie zagłady Auschwitz-Birkenau, gdzie zginęło ponad milion osób. W roli głównej Mariola Kierzek, choreografia Pia Kmieć, reżyseria Elżbieta Dopieralska. Wstęp wolny.

Repertuar Centrum Kultury Filmowej „Zorza”

Kraina lodu II: 25, 26, 27, 28, 29 listopada godz. 13.00, 15.30, 18.00; 30 listopada godz. 11.00, 13.15, 15.30, 18.00; (ZORZA)
Doktor Sen: 25, 26, 27, 28 listopada godz. 20.30; (ZORZA)
Last Christmas: 29, 30 listopada godz. 14.00 (ChDK); 29, 30 listopada, 1 grudnia godz. 20.15 (ZORZA); 1 grudnia godz. 13.00 (ChDK)

Chełmska scena bardów – Marcin Styczeń

Chełmski Dom Kultury zaprasza 30 listopada br. o godz. 19.00 na koncert w ramach cyklu Chełmska Scena Bardów. Na scenie wystąpi Marcin Styczeń w programie „Lubię gadać z Leonardem”. Płyta „Lubię gadać z Leonardem” to jedenaście piosenek Leonarda Cohena z jego trzech ostatnich albumów w wykonaniu i w tłumaczeniach pieśniarza Marcina Stycznia. Do tej pory nikt w Polsce nie wykonywał tych utworów. Nie było także tłumaczeń, ponieważ największy popularyzator twórczości kanadyjskiego barda, Maciej Zembaty, zmarł w 2011 roku. Jest to zatem dzieło pionierskie.

Wszystkie tłumaczenia zostały zaakceptowane przez spadkobierców Leonarda Cohena. Tłumaczenie piosenek Leonarda Cohena było jak rozmowa z nim. Czasami się zgadzaliśmy, czasami różniliśmy się, ale generalnie patrzyliśmy w tym samym kierunku. Dla niektórych to może zaskakujące, ale dla mnie Cohen to artysta, który pomimo głębokiego wewnętrznego mroku, depresji i pesymizmu, szedł w stronę światła. Nie pocieszał, nie dawał taniej nadziei, ale też nie siał zwątpienia.

Lata spędzone namedytacji nauczyły go zdrowego dystansu i akceptowania także ciemnych stron ludzkiej natury. Tak też skonstruowana jest ta płyta. Ciemność i światło przeplatają się ze sobą, jak w życiu każdego z nas – mówi Marcin Styczeń. Bilety w cenie 40 zł.

Wystawa w Muzeum

30 listopada br. w Muzeum Ziemi Chełmskiej zaplanowano wernisaż wystawy „Szmul Zygielbojm. Milczeć nie mogę i żyć nie mogę”. Ekspozycję przygotowała w Żydowskim Instytucie Historycznym Zuzannę Benesz-Goldfinger. Wystawa przedstawia najważniejsze fakty z życia Szmula Zygielbojma – działacza politycznego związanego z socjalistyczną partią Bund – od jego przedwojennej aktywności politycznej, poprzez relacje rodzinne, aż do jego działalności w czasie II wojny światowej.

Szmul Mordechaj Zygielbojm ps. „Bawir”, radny Chełma, Warszawy i Łodzi, publicysta i redaktor miesięcznika Arbeiter Fragen. W 1942 r. został powołany w skład Rady Narodowej, namiastki polskiego parlamentu w Londynie. Reprezentował tam ludność żydowską. Przekazywał informację o sytuacji polskich Żydów pod niemiecką okupacją i zabiegał o pomoc. W obliczu klęski powstania w getcie warszawskim, na znak protestu przeciwko obojętności świata na zagładę Żydów w nocy z 11 na 12 maja 1943 r. popełnił samobójstwo.

Koncert Volkera Biesenbendera w Wojsławicach

Wyjątkowe wydarzenie zaplanowano 29 listopada o godz. 18.00 w synagodze w Wojsławicach. To koncert pieśni jidysz i muzyki klasycznej połączony z kolacją szabatową. Wystąpi Volker Biesenbender, światowej sławy skrzypek, uczeń legendarnego amerykańskiego wirtuoza skrzypiec. Volker Biesenbender urodził się w Duisburgu w Niemczech. Od wielu lat mieszka w Szwajcarii. Wstęp wolny.

Dziadek do orzechów

2 grudnia o godz. 19.00 niezwykłe wydarzenie w Chełmskim Domu Kultury – „Dziadek do orzechów” w wykonaniu Narodowego Baletu Kijowskiego. Na chełmskiej scenie zaprezentowane zostaną dwa akty z prologiem na motywach baśni Ernsta Hoffmanna „Dziadek do orzechów i król myszy” z muzyką Piotra Czajkowskiego. Libretto: Marius Petip w redakcji Władimira Troshchenko. Podczas występu wykorzystane będą fragmenty choreografii Mariusa Petipy, Lwa Iwanowa, Aleksandra Gorsky, zasłużonego artysty Rosji Wasilija Vainonena i Kawalera Orderu Diagilewa Anatolija Yemelyanova.

Baśń rozpoczyna się tak: w wigilię Bożego Narodzenia po zaśnieżonych ulicach małego niemieckiego miasteczka w pośpiechu biegną do domu prezydenta Zilberhausa odświętnie ubrani goście. Wśród przechodniów i Drosselmeyer – starszy radca sądu, wynalazca i mistrz zabawek. On przygotował wspaniałe bożonarodzeniowe prezenty dla dzieci Zilberhausa – jego chrześniaków Maszy i Fritza. Jednak szczęśliwe oczekiwanie na Boże Narodzenie dla Drosselmeyera przytłoczone jest lękiem: w sposób tajemniczy zniknęła jeden z lalek – Król Myszy… Bilety w cenie od 100 zł.

Spektakl Kandydat

6 grudnia, w „Mikołajki”, o godz. 19.00 na scenie Chełmskiego Domu Kultury wystawiony zostanie spektakl pt. „Kandydat”. To błyskotliwy komediodramat, który dotyka bardzo aktualnych problemów. Opowiada historię kandydata na urząd prezydenta (w tej roli Piotr Cyrwus) oraz jego trenerki (w którą wciela się Grażyna Wolszczak). Od samego początku kandydata poznajemy jako niekompetentnego i niekoniecznie inteligentnego człowieka, który łatwo ulega manipulacji oraz presji ze strony swojej partii. Jednakże dalszy ciąg zdarzeń rzuca nam zupełnie inne światło na całą sytuację. Zaczynają wypływać nowe, tajemnicze fakty z jego życia, które doprowadzają do…

To idealna propozycja dla każdego, kto pragnie refleksji nad krajem, życiem czy wartościami człowieka. Na spektakl zaprasza Agencja Artystyczna Monolit. Bilety na wydarzenie w cenach 50 zł i 60 zł można nabyć w kasie ChDK, w kinie „Zorza” (tel. 82 563 02 65), poprzez stronę internetową ChDK (rezerwacje.chdk.chelm.pl) oraz na portalu kupbilecik.pl. Zamówienia grupowe oraz zapytania dotyczące innych informacji związanych z wydarzeniem można kierować do organizatora: Agencja Artystyczna Monolit: www.monolitart.com.pl, biuro@monolitart.com.pl. Współpraca z mediami: press@monolitart.com.pl, tel. 500 263 286.

Koncert Jerzego Małka – Black Sheep

Projekt „Black Sheep” jest kolejnym rozdziałem w drodze muzycznej Jerzego Małka, który łącząc dotychczasowe elementy jego twórczości zaskakuje nowymi pomysłami. Innowacyjne rytmy inspirowane najnowszymi trendami współczesnej muzyki począwszy od sceny alternatywnej, aż po pop to punkt wyjścia nowego projektu.

„Black Sheep” to kolejna próba uniwersalnego, wręcz holistycznego podejścia do zagadnienia indywidualności jednostki w kontekście rozwoju sztuki XXI wieku a twórczości artysty. W skład zespołu, z którym Jerzy Małek nagrał swój najnowszy album wchodzi czołówka polskiej sceny jazzowej saksofonista Radek Nowicki, pianiści Piotr Wyleżoł, Aga Derlak, basista Max Mucha oraz Sebastian Frankiewicz. Koncert – 8 grudnia br. o godz. 18:00. Bilety w cenie 40 zł (w dniu koncertu 45 zł).

Koncert Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej

27 listopada o godz. 19.00 Rada Osiedla Cementownia zaprasza do Chełmskiego Domu Kultury na pieśni Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej w wykonaniu Andrzeja Koryckiego i Dominiki Żukowskiej. Andrzej Korycki i Dominika Żukowska od lat fascynują się repertuarem trzech wybitnych postaci ballady rosyjskiej: Bułata Okudżawy, Włodzimierza Wysockiego oraz Żanny Biczewskiej, których to twórczość wyróżnia się dużą emocjonalnością oraz wymownością tekstów, które w ujmujący sposób opisują to, co w życiu często trudno wyrazić słowami.

Podczas koncertów zarówno w języku rosyjskim, jak i w polskich tłumaczeniach duet wyśpiewuje wiele wzruszających ballad tych artystów, takich jak: „Modlitwa”, „Pożegnanie Polski”, „Aleksander Siergiejewicz Puszkin”, „Piosenka o piechocie”, „Niebieski balonik”, „Droga na Smoleńsk”, „Pieśń gruzińska”, „Ostatni trolejbus”, „Trzy miłości”, „Reinkarnacja”, „Konie”, „Kozacka przypowieść”. Bilety w cenie 35 zł.

Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę pt. „Legiony Polskie Józefa Piłsudskiego 1914-1918”. Na ekspozycję składają się książki i czasopisma ze zbiorów ChBP oraz reprodukcje fotografii z „Ilustrowanej kroniki Legjonów Polskich 1914-1918, Warszawa 1936”. Na szczególną uwagę zasługują wydawnictwa cenne z okresu I wojny światowej i dwudziestolecia międzywojennego. Wystawę można oglądać w małej galerii ChBP przy ul. Partyzantów 40 od 6 listopada br.

Wystawa Chełmska nekropolia

Od 30 października do 30 listopada w galerii „Nova” Chełmskiej Biblioteki Publicznej (ul. Partyzantów 40) można oglądać wystawę fotografii Wiesława Lisieckiego pt. „Chełmska nekropolia”. Składają się na nią zdjęcia ukazujące najstarszą chełmską nekropolię, cmentarz przy ulicy Lwowskiej i naznaczone upływem czasu rzeźby, nagrobki, epitafia, kapliczki.

Wystawy w Muzeum Ziemi Chełmskiej

Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza na wystawę „Od baroku do współczesności”. Ekspozycję tworzą zbiory z Muzeum Narodowego w Kielcach oraz chełmskiego muzeum. Są to portrety, krajobrazy, martwa natura, dawne meble od XVIII do XX wieku. Wystawę można oglądać w muzeum przy ul. Lubelska 55 do 30 listopada br. Otwarta jest także ekspozycja „Kazimierz Szwainowski. Grafika”. Prezentowane są na niej grafiki K. Szwainowskiego (1917-2002), które zostały przekazane w darze do kolekcji Muzeum w Chełmie przez pastora Franka Klimmecka z Niemiec. Wystawa czynna do 24 listopada 2019 r.

Listopadowy KDF

W listopadzie w Klubie Dobrego Filmu ChBP pozostał jeszcze jeden film nierozerwalnie łączący się z jesienią życia, w którą wkroczyli filmowi bohaterowie. To historia pewnego gentelmana, który z elegancją, wdziękiem i kulturą osobistą rabował banki. Seans klubowy w środę – 27 listopada, w sali widowiskowej ChBP, przy ulicy Partyzantów 40. Początek o godzinie 18.00. Wstęp wolny.

Malarstwo Zbigniewa Abraszka w Pedagogicznej

Zbigniew Abraszek to artysta malarz tworzący prace o różnorodnej tematyce. Mimo że najbliższe jego sercu są pejzaże, nie stroni także od tematyki religijnej, martwej natury i portretów. Jego prace można właśnie oglądać w chełmskiej Bibliotece Pedagogicznej.

Z. Abraszek urodził się w miejscowości Krupiec (gm. Krasnystaw). Aktualnie mieszka w Gorzowie Wielkopolskim, jednak stale wraca do Chełma, do bliskich swemu sercu okolic, rodzinnych stron oraz oddanych przyjaciół. Przygodę ze sztuką rozpoczął jako nastolatek, podejmując naukę w szkole plastycznej w Zamościu, której nie ukończył z powodów zdrowotnych. Studiował polonistykę i socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracował na kolei, w handlu oraz jako nauczyciel rysunku w szkole. W 1977 roku uzyskał certyfikat Malarstwo sztalugowe. Spod jego pędzla wyszło ponad dwa tysiące prac, które znalazły nabywców w Polsce i poza granicami kraju. Dzieła artysty prezentowane były na licznych wystawach, w tym na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, w Rydze, a także w Bibliotece Pedagogicznej w Chełmie (2014 r., 2016 r.).

Prace malarza znajdują się w wielu prywatnych krajowych i zagranicznych kolekcjach m.in. w Niemczech, Francji, Kanadzie, USA. Na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej artysta prezentuje 12 prac, malowanych w różnych okresach swojego życia. Klimatyczne pejzaże, wieża w Stołpiu, dzwonnica na chełmskiej Górce oraz Palmowa Niedziela to także przekrój tematów interesujących artystę. Większość obrazów stanowi własność prywatnych osób i jest to niewątpliwie wyjątkowa okazja do obejrzenia ich i zapoznania się z twórczością Zbigniewa Abraszka.

Ekspozycja będzie czynna do końca listopada w godzinach pracy Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie (ul. H. Wieniawskiego 15).

Obrazy w Bibliotece PWSZ

Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie (ul. Pocztowa 54) zaprasza na wystawę malarstwa Teresy Chomik-Kazarian. Artystka jest organizatorką ponad 130 ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów artystycznych. Poza malarstwem w technice olejnej i akrylowej uprawia twórczość w dziedzinie rysunku, pasteli a także instalacji i rzeźby. Z jej inicjatywy powstała grupa twórcza „Pasja”, obecnie prowadzi grupę plastyczną „Tęcza”, działającą przy Miejskim Domu Kultury „Dworek” w Rejowcu Fabrycznym. Wystawa będzie czynna do 31 stycznia 2020 roku.

Mikołajki w Atmosferze

W restauracji Atmosfera w Chełmie szykuje się zabawa mikołajkowa. Drugą edycję „Mikołajek w Atmosferze” zaplanowano 6 grudnia (piatek) o godz. 1600. Organizatorzy zapraszają na zabawę wszystkie dzieci wraz z rodzinami. Atrakcji będzie mnóstwo, a największą z nich będzie oczywiście spotkanie z Mikołajem. W programie konkursy z nagrodami, czytanie bajek, zabawa przy muzyce. W ubiegłym roku spotkanie udało się znakomicie i w tym roku też tak będzie. Wstęp na imprezę mikołajkową jest bezpłatny, ale obowiązuje rezerwacja miejsc, bo ich ilość jest ograniczona. Szczegółowe informacje oraz zapisy na zabawę pod nr telefonu 82 565 64 64.
„Mikołajki w Atmosferze” objął patronatem medialnym „Nowy Tydzień”. Dla trzech pierwszych osób chętnych do udziału w tej niezwykłej zabawie, które we wtorek, 26 listopada, o godz. 1200 zadzwonią do naszej redakcji i podadzą prawidłowy adres restauracji „Atmosfera” w Chełmie czekają trzy bony pieniężne (do wykorzystania w „Atmosferze”). (red)