Zatrudnili słońce

Ma być nowocześnie, ekologicznie, ale przede wszystkim taniej. Gmina Wojsławice przystąpiła właśnie do realizacji projektu, w ramach którego na dziewięciu obiektach zainstalowane zostaną panele fotowoltaiczne.

– Na początek panele fotowoltaiczne powędrowały na dach budynku Warsztatu Terapii Zajęciowej w Wojsławicach. Energia elektryczna na potrzeby tego obiektu będzie produkowana ze słońca. Takie rozwiązanie to nie tylko oszczędności, ale także pozytywny wpływ na klimat – podkreśla Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice.

Panele fotowoltaiczne zostaną zainstalowane na dziewięciu nieruchomościach należących do gminy, w których zużycie energii elektrycznej jest największe. Będą to budynki oczyszczalni ścieków w Wojsławicach, ujęć wody w Wojsławicach, Hucie, Kukawce i Majdanie Nowym, budynku szkoły, wspomnianego już WTZ, OSP Wojsławice i Ośrodka Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim.

Za montaż fotowoltaiki odpowiedzialna jest firma IT InterTech Paweł Jarząbek z Mszany, a koszt przedsięwzięcia to niespełna 1,2 mln zł.

Na realizację projektu (pod nazwą „Odnawialne źródła energii w gminie Wojsławice źródłem czystego powietrza”), samorząd otrzymał dofinasowanie z pierwszej edycji „Polskiego ładu”. W jego ramach planowana jest także wymiana pieców węglowych na bardziej ekologiczne piece na biomasę w trzech budynkach komunalnych. Przetarg na te prace wygrała firma Instalatorstwo Sanitarne Wiesław Terepora z miejscowości Parypse. Koszt to ok. 342 tys. zł.

To nie pierwszy projekt realizowany przez gminę dotyczący odnawialnych źródeł energii.

– Takie rozwiązania to przyszłość – dodaje wójt. – W poprzednich latach zrealizowaliśmy projekt „Odnawialne źródła energii dla mieszkańców gminy Wojsławice”, z którego skorzystało około 170 gospodarstw domowych. Polegał on na instalacji kolektorów słonecznych, pomp ciepła i pieców na biomasę. Ponadto gmina zrealizowała projekt „Termomodernizacja budynków publicznych gminy Wojsławice”, dzięki czemu pięć budynków poza dociepleniem, wymianą drzwi i okien, pozyskało nowe ekologiczne źródła ogrzewania tj. pompy ciepła i piece na pellet.

Przy realizacji różnych projektów, w których prowadziliśmy remonty gminnych budynków, także uwzględnialiśmy nowoczesne rozwiązania odnawialnych źródeł energii. Dzięki temu aktualnie w 6 budynkach mamy zainstalowane pompy ciepła, a w 4 piece na biomasę. Produkcja energii elektrycznej ze słońca, to kolejny etap. Z kolei w przyszłym miesiącu na terenie naszej gminy, w Turowcu, działalność rozpocznie biogazownia, produkująca energię elektryczną z odpadów rolniczych. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here