Zatrzymać ptasią grypę

Wojewoda lubelski Lech Sprawka wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie m.in. powiatu krasnostawskiego. Zagrożone chorobą są gminy Izbica, Krasnystaw, Kraśniczyn, Siennica Różana i miasto Krasnystaw.

W związku z wyznaczeniem 3 stycznia 2020 r. w powiecie krasnostawskim ogniska ptasiej grypy w Wólce Orłowskiej (gmina Izbica) wojewoda lubelski wydał specjalne rozporządzenie. Lech Sprawka wyznaczył w nim obszar zapowietrzony w powiecie krasnostawskim, o promieniu co najmniej 3 km wokół ogniska grypy ptaków.

W gminie Izbica obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości: Wólka Orłowska, Topola, Orłów Drewniany, Orłów Drewniany Kolonia, Wał, Dworzyska, część Izbica (na północ od ulic Stokowej, Cichej, Targowej i Gminnej), północno-wschodnią część Tarnogóry (na wschód od rzeki Wieprz) oraz część miejscowości Romanów.

W gminie Krasnystaw obszar zapowietrzony obejmuje miejscowości Latyczów i Małochwiej Mały.

Wojewoda wyznaczył też obszar zagrożony o promieniu co najmniej 7 km poza obszar, o którym już wspomnieliśmy, obejmujący: miasto Krasnystaw, w gminie Gorzków miejscowości Piaski Szlacheckie i Widniówka, w gminie Krasnystaw miejscowości: Białka, Łany, Małochwiej Duży, Niemienice, Niemienice Kolonia, Siennica Nadolna, Tuligłowy, Rońsko, Widniówka, Zastawie Kolonia, Zażółkiew, w gminie Kraśniczyn miejscowości: Anielpol, Brzeziny, Czajki, Franciszków, Majdan Surhowski, Łukaszówka, Surhów, Surhów Kolonia, a w gminie Siennica Różana miejscowości Rudka i Siennica Królewska Duża.

Wojewoda przypomina, że na obszarze zapowietrzonym (część gmin Izbica i Krasnystaw) nakazuje się: odosobnienie drobiu lub innych ptaków w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych, uniemożliwienie kontaktu z drobiem lub innymi ptakami utrzymywanymi w innych gospodarstwach, ograniczenie ich kontaktu z dzikimi ptakami, niezwłoczne usunięcie zwłok drobiu lub innych ptaków, niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych, prowadzenie wykazu osób wchodzących do gospodarstwa lub z niego wychodzących, z wyłączeniem pomieszczeń mieszkalnych, czy niezwłoczne informowanie właściwego powiatowego lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie.

Na obszarze zapowietrzonym nie można też organizować targów, wystaw, pokazów lub konkursów, gdzie są gromadzone drób lub inne ptaki. Na obszarze zagrożonym (miasto Krasnystaw, gminy Krasnystaw, Siennica Różana i Kraśniczyn) nakazuje się z kolei: niezwłoczne czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych oraz innych przedmiotów lub substancji, które mogły zostać skażone wirusem wysoce zjadliwej grypy ptaków, stosowanie środków bezpieczeństwa biologicznego przez osoby wchodzące do gospodarstwa lub z niego wychodzące, niezwłoczne informowanie o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności lub znacznym obniżeniu produkcyjności zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie. (ik)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here