Ze stołka na stołek

Zbigniew Załoga

Zbigniew Załoga nie jest już prezesem Lubelskich Dworców, spółki  w której 100% akcji posiada Województwo Lubelskie. Z nowym rokiem wrócił do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, ale nie na stołek sekretarza, który opuścił niespełna dwa i pół roku temu (wziął bezpłatny urlop) lecz do Departamentu Organizacyjno-Prawnego, gdzie został zastępcą dyrektora.

Przy okazji powrotu do UMWL dowiedzieliśmy się ile w 2022 roku 65-letni Załoga zarobił w Lubelskich Dworcach. W złożonym 29 grudnia oświadczeniu majątkowym znalazła się całkiem pokaźna sumka, bo prawie 300 tysięcy złotych (dokładnie 297 757,88 zł). W Urzędzie Marszałkowskim na takie pieniądze liczyć nie może, ale biedy też mieć nie będzie. Dyrektorskie apanaże w UMWL to około 150 tys. rocznie.

Nowym szefem Lubelskich Dworców został Marek Krakowski. To były sekretarz Prawa i Sprawiedliwości w Lublinie, wyrzucony z PiS w połowie lipca 2019 roku, oficjalnie za zaleganie ze składkami członkowskimi, a nieoficjalnie przez konflikt z żoną ówczesnego szefa partii w lubelskim okręgu.

Krakowski kilka miesięcy po wygranych pod koniec 2018 roku przez PiS wyborach samorządowych został dyrektorem Centrum Spotkania Kultur. Zasłynął z tego, że w ostatni dzień krótkiego dyrektorowania dokonał w marszałkowskiej instytucji reorganizacji i zwolnił kilka osób. Większość z nich została przywrócona do pracy przez następnego dyrektora, a część odwołała się do sądu.

Do 18 lipca ubiegłego roku Krakowski zasiadał także na dyrektorskim stołku w Departamencie Infrastruktury i Majątku Województwa UMWL.

RED