Zeświecczenie już pełzało

W Archidiecezji Lubelskiej spada liczba sakramentów chrztu, małżeństw i pierwszej komunii świętej. Ale z najnowszych badań wynika, że liczba praktykujących katolików już nie maleje w takim tempie jak w ostatnich latach.

Liczeniem wiernych i badaniem poziomu religijności zajmuje się Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Od lat badanie przeprowadza się podczas mszy świętej w jedną z październikowych niedziel. Wyniki ubiegłorocznych badań wskazywały, że parafian sukcesywnie ubywało. Świadczyły o tym dwa spadające współczynniki: communicantes – odsetek katolików przyjmujących komunię św. w trakcie niedzielnej eucharystii, a także dominicantes – odsetek katolików uczęszczających na niedzielną eucharystię. Wygląda na to, że tendencja ta powoli wyhamowuje.

Opublikowane w ubiegłym tygodniu przez ISKK badania (przeprowadzone w dniu 21 października 2018 r. w parafiach katolickich w Polsce) wskazują na to, że tendencja spadku religijności powoli wyhamowuje. Wynika z nich, że w niedzielnej mszy świętej uczestniczyło średnio 38,2 proc. katolików, z czego 17,3 proc. przystępowało do komunii świętej (rok wcześniej było to odpowiednio: 38,3 proc. oraz 17 proc., a więc nie odnotowano większych zmian).

W archidiecezji lubelskiej wskaźniki za rok 2018 są na poziomie: 38,3 proc. i 20,2 czyli nieco wyższe niż średnia krajowa. Ale wciąż wskaźniki te są nieznacznie niższe niż przed rokiem (w 2017 roku w mszach świętych w archidiecezji lubelskiej uczestniczyło 39 proc. wiernych, a komunię świętą przyjęło 20 proc. parafian).

– Zawsze zwracamy uwagę na tendencję, a nie na pojedyncze wzrosty czy spadki – mówi ks. Adam Jaszcz, wicekanclerz archidiecezji lubelskiej i jej rzecznik prasowy. – Zauważamy, że praktyki religijne na terenie archidiecezji lubelskiej utrzymują się na stałym poziomie. Wszelkie różnice w poszczególnych latach są na poziomie błędu statystycznego. Przez ostatnie dekady mieliśmy do czynienia z tzw. „pełzającą sekularyzacją” (sekularyzacja, czyli zeświecczenie, a konkretnie znaczne ograniczenie lub wręcz całkowite wyeliminowanie roli religii w społeczeństwie – przyp. red.). Liczba praktykujących spadała, ale nie było to nagłe i szybkie załamanie. Od kilku lat sytuacja utrzymuje się na stałym poziomie.

Za to z opracowania wynika, że liczba zawieranych małżeństw, a także udzielanych sakramentów chrztu i I komunii św. w archidiecezji lubelskiej spadła w ostatnich dwóch latach. Z kolei odsetek uczniów uczęszczających na religię w roku szkolnym 2018/19 wciąż jest wysoki i wynosi 93,9 proc.

Nie wszędzie liczba wiernych spada czy utrzymuje się na stałym poziomie. Są parafie, które mogą pochwalić się wzrostem liczby wiernych. Przykładem jest Sanktuarium Maryjne na Górze Chełmskiej. Proboszcz tej parafii ks. Andrzej Sternik, mówi, że według jego szacunków bazylice przybywa parafian.

– Z naszych wyliczeń wynika, że rocznie przybywa nam stu wiernych – informuje ks. Sternik.

Zapytany o powód takiego stanu rzeczy, proboszcz bazyliki na „Górce” mówi, że najwyraźniej parafianie czują potrzebę przynależności do wspólnoty. (red)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here