Zielony raj na wysypisku 

Piknik z okazji oficjalnego otwarcia parku zgromadził wielu mieszkańców nie tylko z Ponikwody

14 hektarów powierzchni, 85 tysięcy zasadzonych krzewów, dwa i pół tysiąca drzew – lublinianie mogą wreszcie odpoczywać w parku przy ulicy Zawilcowej. W sobotę został oficjalnie otwarty.

Park powstał w północno-wschodniej części miasta, w dolinie Bystrzycy, w miejscu, gdzie znajdowało się zrekultywowane w latach 90-tych wysypisko śmieci. Składa się z dwóch części. – W parku dolnym znajduje się tzw. ogród sensoryczny. Jego zadaniem jest oddziaływanie na zmysły zapachem, kolorem i dźwiękiem.

W ogrodzie powstały podwyższone rabaty o intensywnym zapachu i zróżnicowanych kolorach oraz strukturze, tj. berberysy i zioła, jaśminowce, bzy lilaki oraz szumiące trawy i rośliny o różnych kształtach liści i igieł – tłumaczy Katarzyna Duma z biura prasowego ratusza. Z kolei w górnej części mieszczą się zegar słoneczny i plac fitness dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Liczby przedstawione przez ratusz mogą imponować. – W parku wybudowano ciągi pieszo-rowerowe o łącznej powierzchni 7 tysięcy metrów kwadratowych. Posadzono około dwa i pół tysiąca drzew, 85 tysięcy krzewów, 35 tysięcy bylin i około 7 tysięcy roślin cebulowych – wymienia Duma.

W sobotę park został oficjalnie otwarty. Mieszkańcy bawili się na festynie rodzinnym. Wystąpił chór „Inspirante” z parafii pw. Św. Antoniego. Wydarzenie uświetniły występy zespołu tanecznego ze Szkoły Podstawowej nr 44 pod kierunkiem Beaty Siek, pokaz gimnastyczny uczniów ze SP nr 23 pod kierunkiem Berty Belniak czy występ uczniów z SP nr 10 pod kierunkiem Elżbiety Miłej-Suskiej. Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here