Zima nie zaskoczy drogowców?

Jak zapewniają urzędnicy sprzęt do zimowego utrzymania dróg czeka w pełnej gotowości

3 tysiące ton soli, 550 ton piasku, 97 specjalistycznych pojazdów do odśnieżania dróg – Lublin szykuje się zimy. – Jesteśmy już gotowi – przekonują urzędnicy.


– Lublin jest przygotowany do zimowego utrzymania miasta i szybkiej reakcji na pogorszenie pogody. Monitoring sytuacji odbywa się całodobowo – wyjaśnia Grzegorz Jędrek z biura prasowego ratusza.

Lublin jest podzielony na 7 rejonów zimowego odśnieżania. We wszystkich z nich w gotowości jest już 97 specjalistycznych pojazdów, m.in. solarek czy pługów. Zgromadzono 3 tysiące ton soli, 550 ton piasku, 100 ton kruszywa i 15 ton technicznego chlorku wapnia.

Według pogodynki.pl, portalu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w poniedziałek, 18 listopada w Lublinie będzie stosunkowo ciepło. Temperatura ma wynieść maksymalnie 14 stopni Celsjusza. Zapowiada się raczej pochmurny dzień. We wtorek, 19 listopada, temperatura w Lublinie ma wynieść maksymalnie 12 stopni Celsjusza.

Akcja zimowego utrzymania miasta trwa od 1 listopada do 31 marca. Za każdy z rejonów odpowiada firma wyłoniona w przetargu. Jest ona zobowiązana do dysponowania odpowiednim sprzętem i niezbędnymi materiałami, a także do prowadzenia całodobowych dyżurów.

Za utrzymanie dróg w Lublinie odpowiada Zarząd Dróg i Mostów. Pieczę nad terenami miejskimi, które nie są drogami sprawuje Wydział Gospodarki Komunalnej UM Lublin. GR