ZSCKR w Korolówce-Osadzie na Narodowej Wystawie Rolniczej

Od 30 listopada do 2 grudnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich trwała Narodowa Wystawa Rolnicza z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Do zaprezentowania swojego dorobku zostały zaproszone szkoły rolnicze prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród nich Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Korolówce-Osadzie.

Ambasadorami szkoły byli: dyrektor Leszek Młynarczyk, kierownik praktycznej nauki zawodu Krzysztof Horszczaruk, nauczyciele Agnieszka Jaszczuk, Diana Łubkowska, Ewa Krzywania, Adam Orenczuk, Agnieszka Wodnicka, Małgorzata Żakowska oraz Zbigniew Mojski i Tomasz Przygocki.

– Narodowa Wystawa Rolnicza pokazuje jak nowoczesna jest obecnie polska wieś, podąża za pozytywnymi i wartościowymi światowymi trendami – mówił prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia wystawy. Z kolei minister tolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski podkreślił piękne wpisanie się szkół rolniczych w prezentację polskiej historii, a także postępu „od konia do drona”.

Swoje osiągnięcia w Poznaniu prezentowało kilkuset wystawców – producenci i przetwórcy rolni, koła gospodyń wiejskich, organizacje branżowe i gospodarstwa agroturystyczne, muzea, instytuty badawcze, uniwersytety przyrodnicze. Aktualną ofertę edukacyjną przedstawiły szkoły rolnicze.

Na zwiedzających czekało wiele atrakcji, np. degustacje polskiej tradycyjnej żywności, pokazy kulinarne, ale też demonstrowanie najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych z wykorzystaniem satelit i dronów. Ogromne wrażenie wywarł kolos-ciągnik dużej mocy Pronar P6 z przyczepą samozbierającą do transportu biomasy PRONAR T400R. Pokazano też osiągnięcia w hodowli roślin i zwierząt. Polski Związek Hodowców Koni i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przygotował pokazy koni oraz zawody jeździeckie.

W wystrój stoiska szkoły w Korolówce-Osadzie wkomponowano akcenty kultury ludowej okolic Włodawy oraz patriotyczne, nawiązujące do polskich mitów i historii obecne w pieśniach „Przybyli ułani pod okienko”, „O mój rozmarynie”. Stoisko przyciągało uwagę zapachami kuchni regionalnej i niezapomnianymi walorami smakowymi pierogów z nutą mięty, hryczakami oraz znaną tylko na wschodnich rubieżach kraju zalewajką z kwaszonej kapusty ze śmietaną.

Życzliwość i merytoryczna informacja o przygotowywanych potrawach, szkole i regionie to dodatkowe atuty, które wzbudzały zainteresowanie. Ogromną popularnością wśród gości cieszyły się wróżby andrzejkowe. Korolowskie stoisko odwiedzili prezydent Andrzej Duda oraz ministrowie Jan Krzysztof Ardanowski, Rafał Romanowski i Gabriel Janowski.

Wydarzenie stanowiło doskonałą okazję do wymiany cennych doświadczeń, zintegrowania środowiska szkół rolniczych, nawiązania współpracy z instytucjami. Szkoła w Korolówce-Osadzie podpisała m.in. umowę o współpracy z Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. (-)