100 milionów dla Chełma

fot. cla

Potężne dofinansowanie dla Chełma! Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał miastu 100,5 mln zł na zakup 26 zeroemisyjnych, napędzanych wodorem autobusów, które będą wozić pasażerów CLA. Wymiana taboru jest planowana na przestrzeni najbliższych dwóch lat.

– Dla nas, nie boję się tego określenia, to prawdziwy przełom cywilizacyjny! – prezydent Chełma Jakub Banaszek nie ukrywa swojego zadowolenia.

Miasto Chełm dostało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej aż 100,5 mln zł. Za te pieniądze zamierza kupić 26 zeroemisyjnych autobusów napędzanych wodorem. Co prawda urzędnicy złożyli wniosek na 15 pojazdów elektrycznych i 15 wodorowych, ale w trakcie oceny projektu nastąpiły zmiany. Oprócz nowiutkich autobusów w ramach realizowanego projektu na najbardziej popularnych przystankach zostaną zamontowane tablice elektroniczne, które poinformują pasażerów o dokładnym czasie przyjazdu miejskiego środka transportu.

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Jakuba Banaszka od 1 września br. w Chełmie zacznie obowiązywać bezpłatna komunikacja miejska. Na wszystkich liniach będą darmowe przejazdy dla każdego. Autobusy CLA nie wyjadą natomiast poza miasto. Chyba że któraś z sąsiadujących z Chełmem gmin weźmie na siebie koszty, jakie miejska spółka poniosłaby, wożąc pasażerów czy to do gminy Chełm, czy gminy Kamień.

Wymiana taboru CLA ma zająć dwa lata. Oprócz 26 pojazdów wodorowych miasto kupuje także 5 niskoemisyjnych „Solarisów”, które na chełmskie ulice trafią jeszcze w grudniu br.

Tak olbrzymie dofinansowanie z zewnątrz miasto Chełm dostało dopiero po raz drugi w historii. Sześć lat temu samorząd otrzymał 170 mln zł na przebudowę krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta. Kto wie, czy w najbliższym czasie miasto znów nie dostanie potężnego wsparcia. W ocenie jest projekt na budowę tzw. południowej obwodnicy Chełma. Miasto ubiega się aż o 100 mln zł. (s)

1 KOMENTARZ

  1. Darmowa lub symbolicznie płatna komunikacja publiczna to pomysł nad którym warto się pochylić. Liczba samochodów w Chełmie jest przytłaczająca. Bijemy rekordy. Może dla płacących podatki w Chełmie dać taki przywilej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here