Jak już wzmiankowaliśmy przed tygodniem w poprzednim numerze Zespół Szkół Technicznych w Chełmie otrzyma 16 mln zł na utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) w dziedzinie mechatroniki. Cóż to takiego BCU?
Dobra passa Zespołu Szkół Technicznych w Chełmie trwa. Szkoła zajęła wysoką pozycję w tegorocznym rankingu „Perspektyw” i jako jedyna chełmska szkoła otrzymała wyróżnienie w postaci „Złotej tarczy”, a w ubiegłym tygodniu okazało się, że otrzyma 16 mln zł na utworzenie Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie mechatronika.
„Szkoła przejdzie gruntowny remont i dostosowanie do nowych wyzwań – pochwalił się w mediach społecznościowych prezydent Chełma Jakub Banaszek. – Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania środków. Szczególne podziękowania na ręce wiceprezydent Doroty Cieślik i dyrektora ZST Pana Grzegorza Czyżyka” – dodał.
Wniosek o dofinansowanie projektu „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania Branżowego Centrum Umiejętności w Chełmie w dziedzinie mechatronika” został złożony w ramach konkursu „Utworzenie i wsparcie funkcjonowania 120 branżowych centrów umiejętności (BCU), realizujących koncepcję centrów doskonałości zawodowej (CoVEs) realizowanego w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.
– W ramach projektu, w formie adaptacji części pomieszczeń, w Zespole Szkół Technicznych zostanie utworzone Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie mechatronika, w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Mechaników Polskich oraz Politechniką Lubelską. Centrum będzie zaawansowanym technologicznie ośrodkiem kształcenia, szkolenia i egzaminowania w dziedzinie mechatroniki. Jego zdaniem będzie przygotowanie wykwalifikowanych kadr na potrzeby nowoczesnej gospodarki w dziedzinie inżynierii mechatronicznej. Z oferty będą mogli korzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy branży. Projekt zakłada przeszkolenie minimum 200 uczestników, w tym 60 osób młodych (14-24 lata), 120 osób dorosłych, 20 nauczycieli kształcenia zawodowego – informuje Urząd Miasta.
W ramach projektu planowana jest m.in. remont pomieszczeń ZST na potrzeby BCU, zakup wyposażenia (maszyn, urządzeń i materiałów eksploatacyjnych) do pracowni pneumatyki i elektropneumatyki, hydrauliki i elektrohydrauliki, wspomagania projektowania układów elektronicznych i mikroprocesowych, automatyki i robotyki, pomiarów elektrycznych i elektronicznych. Projekt obejmował będzie także wiele działań wspierających, w tym np. szkolenia branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego i zajęć z zakresu kształcenia zawodowego dla uczniów i słuchaczy szkół prowadzących kształcenie zawodowe, w szczególności w zakresie zajęć praktycznych. (w)