16 ofiar pandemii

W powiecie włodawskim nadal umierają ludzie, u których stwierdzono Covid-19. Tylko w ostatnim tygodniu walkę z chorobą przegrało troje pensjonariuszy DPS-u w Różance. To właśnie tam trwa dramatyczna walka o życie pozostałych ponad 200 podopiecznych.

Najgorzej w Różance

Dramatyczna sytuacja cały czas trwa w DPS w Różance. W ciągu kilku dni zmarło na covid-19 troje mieszkańców, zaś kolejnych 10 zostało odwiezionych do szpitala. Co prawda sam DPS stał się praktycznie jednym wielkim szpitalem zakaźnym, jednak w trudnych sytuacjach trzeba przewozić pensjonariuszy do włodawskiego szpitala. Ogółem zakażonych jest tam prawie 80 osób, z czego większość to mieszkańcy.

Na kwarantannie przebywają wszyscy inni mieszkańcy, a jest ich w sumie ok. 200. Dyrekcja DPS zadecydowała, żeby niektórych zdrowych poddać powtórnemu testowi, by mieć pewność. Po kilku dniach doszło dodatkowo ok. 20 zarażonych. Jednak całe szczęście, że w międzyczasie pojawiają się tzw. ozdrowieńcy. DPS w Różance jest największym tego typu domem na Lubelszczyźnie.

Ognisk coraz mniej

Ustabilizowała się sprawa na poczcie we Włodawie. W środę było trzech pracowników zarażonych i kilku na kwarantannie. Testy wykonano kolejnym pracownikom i zapewne w tym tygodniu praca na poczcie wróci mniej więcej do normy. Pojawił się też koronawirus w Przedszkolu Miejskim nr 1, dlatego też jedna grupa przedszkolaków ma zdalne zajęcia. Przypomnijmy, że przedszkole integracyjne jest zamknięte z powodu dużego ogniska epidemicznego. Natomiast przedszkole nr 2 (w SP nr 3) pracuje normalnie. Ogółem w sobotę (7 listopada) było w powiecie włodawskim 8 ognisk, zaś aktywnie zarażonych jest ponad 320 osób, zmarło 11.

Największe ogniska to te w szpitalu oraz w DPS w Różance oraz w szpitalu w Adampolu. Od poniedziałku (9 listopada) wszystkie szkoły w powiecie przechodzą na nauczanie zdalne. Normalnie pracować będą tylko przedszkola i żłobki, ale nie wszystkie. – Zdalną naukę realizuje przedszkole Maluszkowo w Susznie – mówi Mariusz Januszko, szefo włodawskiego sanepidu. – W ostatnim tygodniu sytuacja uległa poprawie. Średnio dziennie notujemy po ok. 20 pozytywnych testów, ale nie dochodzą kolejne ogniska, co bardzo cieszy.

Nadal zamknięty jest Powiatowy Urząd Pracy, gdzie mamy jedną osobę dodatnią, normuje się natomiast sytuacja na poczcie oraz w Urzędzie Gminy we Włodawie – dodaje Januszko. Niestety, ostatni tydzień przyniósł też kolejne ofiary śmiertelne pandemii. Do tej pory zmarło już 16 osób. Wszystkie miały tzw. choroby współistniejące. Wszystkie były też w zaawansowanym wieku. (pb)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here