Trzy rzeczy, które musi wiedzieć każdy, kto chce kupić używany samochód

Poszukujesz samochodu z rynku wtórnego, ale nie wiesz jak zabrać się do tego przedsięwzięcia? Oto rzeczy, które musisz wiedzieć!

Samochód, często jeden lub więcej w domu, to standard, na który może sobie pozwolić większość z nas. Posiadania auta jest w dzisiejszych czasach normą i nie ma nic wspólnego z luksusem czy bogactwem właściciela. Po prostu nie wyobrażamy już sobie życia bez samochodów, dlatego nie dziwi to, jak często je zmieniamy, poszukując na rynku nowszych, sprawniejszy oraz bezpieczniejszych, modeli.

Nowy czy używany?

Zanim rozpoczniemy poszukiwania wymarzonego samochodu warto odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie, a mianowicie takie czy wymarzone auto ma być modelem prosto z salonu (oczywiście wiemy, że tak właśnie jest – każdy z nas marzy o Porsche wyjeżdżającym prosto z czerwonego dywanu) czy raczej stawiamy na samochód, który posiadał już swojego właściciela. Wybierając opcje pierwszą wystarczy wybrać się do jednego z salonów samochodowych, by tam uzyskać wszystkie niezbędne informacje. W przypadku samochodu z rynku wtórnego warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań by dokonać najlepszego zakupu.

Pytanie numer 1: jaki samochód chcesz kupić?

Pierwszą, najważniejszą  sprawą jest kwestia tego, jakiego samochodu tak naprawdę szukamy. Jest to niezwykle ważna informacja, które pozwoli ustalić dalsze, już bardziej szczegółowe cechy pojazdu. Przede wszystkim warto zacząć od tego czy auto ma być raczej samochodem dla jednej osoby czy całej rodziny? Oczywiste jest bowiem, że jest to punkt wyjścia przy dalszych poszukiwaniach, dotyczących nie tylko marki, ale też typu nadwozia, układu hamulcowego czy napędu. Nie bez znaczenia będzie tu także liczba miejsc oraz pojemność bagażnika. Na tym etapie podejmowania decyzji warto ponadto wziąć pod uwagę dostępność części oraz oszacować ewentualne koszty naprawy. Te pierwsze łatwo sprawdzić w dobrym sklepie internetowym takim jak carpardoo.pl, o te drugie warto zapytać zaufanego mechanika. Kiedy decyzja odnośnie modelu zostanie podjęta czas na dwa kolejne, bardzo ważne etapy, o których potencjalny nabywca musi wiedzieć, zanim przystąpi do zakupu.

Pytanie numer 2: gdzie szukać używanego samochodu?

Poszukiwania używanego samochodu warto rozpocząć od znanego, najbliższego otoczenia. Oznacza to, że w pierwszej kolejności w tym temacie dobrze jest poradzić się taty, brata, kumpla albo znajomego mechanika, listonosza czy pani w sklepie. To oni będą wiedzieć o tym czy ktoś planuje sprzedać swój samochód, ale też w wielu przypadkach doskonale znają historię pojazdu i jego właściciela. Zaufane osoby to podstawowe źródło informacji. Kiedy jednak nikt w najbliższym otoczeniu nie planuje sprzedaży, należy poszukać odrobinę dalej, czyli włączyć się do sieci. Niezaprzeczalnie warto rozpocząć onlinowe poszukiwania od social mediów, w następnej kolejności stron motoryzacyjnych, a kolejno dopiero wszelkiego rodzaju platform sprzedażowych, bo na tych ostatnich najczęściej można spotkać oszusta czy naciągacza.

Pytanie numer 3: jak podjąć decyzję?

Wymarzona, najlepsza sytuacja jest wtedy, kiedy znajdujemy dosłownie wypisz, wymaluj model z najskrytszych snów. Rocznik i model się zgadzają, stan pojazdu na zdjęciach wygląda bardzo dobrze, nawet kolor jest dokładnie taki o jakim marzyliśmy i gdyby nie fakt, że auto znajduje się w odległości kilkudziesięciu kilometrów, bez zastanowienia byśmy je kupili. STOP! Zastanów się, przemyśl i zapytaj. Podejmowanie decyzji zakupowych pod wpływem emocji jeszcze nikomu na dobre nie wyszło, dlatego trzy oddechy i najpierw oglądanie, później kupowanie. W tym celu bardzo szczerze rekomendujemy zabranie ze sobą kogoś, kto zna się na rzeczy – zaufana osoba sprawdzi stan pojazdu i obiektywnie pomoże w podjęciu decyzji zakupowej.

Samochód to nie zabawka, dlatego poszukując modelu dla siebie niezaprzeczalnie warto wybrać auto, które spełni wszystkie oczekiwania i umożliwi bezpieczne podróżowanie.

Artykuł sponsorowany

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here