60 słupów w linii

W powiecie chełmskim stanęło 60 słupów będących częścią budowanej linii 400 kV Chełm-Lublin Systemowa. Linia ma być gotowa w drugiej połowie tego roku, ale zanim zostanie włączona do systemu niezbędne są jeszcze procedury odbiorów i testowania inwestycji.

Inwestorem tego przedsięwzięcia są Polskie Sieci Elektroenergetyczne, a głównym wykonawcą spółka Sinohydro. Przez ostatnie półtora roku kontynuowano prace budowlano-montażowe dla linii 400 kV Chełm – Lublin Systemowa. Jej budowa to krok w kierunku modernizacji sieci przesyłowej. Linia przecinać będzie trzy powiaty: lubelski, łęczyński i chełmski oraz dziewięć gmin, w tym Siedliszcze, Wierzbicę, Chełm. Połączy istniejącą stację Chełm (zlokalizowaną w gminie Chełm) oraz stację Lublin Systemowa.

Inwestycja poprawić ma jakość przesyłu energii elektrycznej i niezawodność zasilania. Sieć przebiega przez około 470 działek w powiecie chełmskim. W gminie Chełm przez około 240 nieruchomości. To właśnie tam wyznaczanie jej przebiegu wzbudzało wcześniej kontrowersje. Formalności i uzgodnienia przed budową, jak zawsze przy tak dużych inwestycjach, trochę trwały. Jesienią 2019 r. rozpoczęto prace budowlane m.in. w gminach Siedliszcze i Wierzbica. Obecnie w ramach etapu prac budowlano-montażowych dla linii 400 kV Chełm-Lublin Systemowa zakończono budowę słupów.

Na całej długości linii wykonano ich w sumie 176. W powiecie chełmskim jest ich 60. Ostatnia taka konstrukcja powstała właśnie w Horodyszczu Kolonii w gminie Chełm (nie ma ona jednak numeru 176, bo numeracja słupów prowadzona jest od Chełma w stronę Lublina, co oznacza ze słupy znajdujące się w tej miejscowości przy drodze wojewódzkiej mają numer 1 i 2, a nie 175 i 176). Zaawansowane działania prowadzone są również w zakresie podwieszania przewodów elektroenergetycznych oraz montażu towarzyszących im łańcuchów izolatorów.

– Fizycznie linia będzie gotowa prawdopodobnie w drugiej połowie tego roku – informuje Jarosław Kowalski, rzecznik prasowy inwestycji z Agencji Promocji Inwestycji. – Po wybudowaniu następuje jeszcze procedura odbiorów, sprawdzania i testowania takiej inwestycji zanim zostanie ona włączona do systemu. Nie jesteśmy jeszcze w stanie podać tutaj konkretnych dat, bo procedury odbiorowe są bardzo szczegółowe i potrafią trwać dosyć długo.

W gminie Chełm na etapie konsultacji inwestycja wzbudzała emocje niektórych mieszkańców. Z kolei kilka miesięcy temu swoje zastrzeżenia na piśmie do gminy w Łęcznej zgłosiło też pięciu tamtejszych mieszkańców. Dokument ten dotykał kilku różnych aspektów, nie tylko oddziaływania linii na środowisko. Jednym z nich była podnoszona sprawa raportu o oddziaływaniu linii 400 kV na środowisko.

Pismo przekazano do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie, która wydała w czerwcu 2019 r. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. RDOŚ, wskazując formalne aspekty postępowań administracyjnych i konieczność potraktowania przedmiotowego pisma jako odwołania od wydanej decyzji, przekierował sprawę do organu nadrzędnego – Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. GDOŚ od października 2020 r. zapoznaje się ze sprawą i przygotowuje rozstrzygnięcie.

– W naszej ocenie to pismo mieszkańców nie będzie miało żadnego przełożenia na prowadzone działania, ani nie będzie miało jakichkolwiek skutków prawnych dla inwestycji – informuje J. Kowalski. – Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach stała się ostateczna 2 sierpnia 2019 roku.

Obwieszczenia o możliwości zapoznania się z raportem środowiskowym skierowane do społeczeństwa oraz o możliwości zapoznania się z aktami sprawy przed wydaniem decyzji i o wydaniu samej decyzji wraz z informacją o możliwości odwołania się od niej, skierowane do stron postępowania, zostały opublikowane zgodnie z przepisami. Wszystkie obwieszczenia były publikowane w BIP oraz umieszczane na tablicach ogłoszeń zarówno w RDOŚ jak i we wszystkich urzędach gmin na trasie linii. W ustawowych terminach nie wpłynęły żadne wnioski, uwagi czy skargi. (mo, fot. Agencja Promocji Inwestycji)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here