Agata Szewczuk bibliotekarką roku

Już po raz 27. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie, lubelski Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Towarzystwo Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przyznało Nagrodę im. Anny Platto. Tegoroczne wyróżnienie trafiło do Agaty Szewczuk z Chełmskiej Biblioteki Publicznej.

Laureatka pracuje w chełmskiej bibliotece od 12 lat. Obecnie pełni w niej funkcję kierowniczki Działu Udostępnienia i jest inicjatorką i organizatorką licznych akcji i wydarzeń kulturalnych, edukacyjnych, informacyjnych promujących czytelnictwo szczególnie wśród najmłodszych. Z jej inicjatywy realizowane były m.in.: projekty „Mądrzy Cyfrowi” i „Jestem Muralistą”, konkurs online „Wyślij książkę na wakacje”, akcja szycia toreb na książki z różnorodnych materiałów pn. „Na własną książkę” oraz przegląd „pluszowych” książek, zorganizowany w Oddziale Dziecięcym Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Chełmie.
– Jestem ogromną szczęściarą, ponieważ moja praca to moja pasja. Uwielbiam ludzi, z którymi pracuję i miejsce, w którym jestem – powiedziała Agata Szewczuk, odbierając XXVII Nagrodę im. Anny Platto.
Nagroda przyznawana jest co roku 7 sierpnia, w przeddzień urodzin jej patronki – Anny Platto, pracownikom bibliotek publicznych z województwa lubelskiego wyróżniającym się w popularyzacji czytelnictwa, literatury dziecięco-młodzieżowej oraz nowatorskich form pracy z młodymi czytelnikami.
Pomysłodawcą nagrody był dr Zdzisław Bieleń, obecnie emerytowany dyrektor ds. merytorycznych WBP, a przez 25. edycji fundatorką nagrody była siostra patronki – Mirosława Platto.

O patronce nagrody
Anna Platto urodziła się 8 sierpnia 1944 roku. Ukończyła filologię polską na UMCS. Była kustoszem, instruktorem-metodykiem w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz wykładowcą w Studium Bibliotekarskim. Znawczyni literatury pięknej, a szczególnie dziecięcej i młodzieżowej. Wypracowała nowoczesny model bibliotek dziecięcych, łączących znajomość książki z formami jej upowszechniania. Zajmowała się ich organizacją, profilowaniem działalności, doradztwem metodycznym. Posiadała dar integrowania ludzi. Zmarła 15 marca 1995 r. (red)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here