Agnieszka Derlak Chełmianinem Roku

Agnieszce Derlak, znanej pianistce i flecistce jazzowej, przyznano tytuł Chełmianina Roku 2019. Wyróżniona artystka wspaniale promuje nasze miasto zarówno w kraju, jak i za granicą. Zapowiada ciekawe projekty także w naszym mieście.

Do chełmskiego magistratu wpłynęło 7 wniosków w ramach konkursu Chełmianin Roku 2019. Kapituła wyróżniła tym tytułem Agnieszkę Derlak, pianistkę i flecistkę jazzową. Z inicjatywy chełmianki w 2012 roku powstało trio jazzowe. Zespół ten wydał wówczas debiutancki album pt. „First Thought”. W kwietniu 2017 r. ukazał się kolejny krążek pt. „Healing”. Artystka jest laureatką nagrody Fryderyk 2016 w kategorii jazzowej „Fonograficzny Debiut Roku”. Agnieszka Derlak nie mogła osobiście odebrać nagrody. W jej imieniu wyróżnienie z rąk Doroty Cieślik – wiceprezydent Chełma oraz Longina Bożeńskiego – przewodniczącego Rady Miasta Chełm odebrali rodzice – Ewa i Wojciech Derlakowie.

– Bardzo cieszy nas to, że w tym roku kapituła zdecydowała się przyznać wyróżnienie osobie związanej z kulturą – mówił podczas uroczystości Longin Bożeński. – To ważne, ponieważ w tych pandemicznych czasach związków z kulturą brakuje nam szczególnie. Pani Agnieszka Derlak rozsławia nasze miasto nie tylko w kraju, ale także poza jego granicami. To kultura poprzedza wejście kapitału. Może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale to prawda. Na to, jaki jest stan kultury, zwracają również uwagę na przykład inwestorzy. Dzięki takim osobom jak Pani Agnieszka Derlak ten stan postrzegania naszego miasta jest bardzo wysoki.

Głos w imieniu wyróżnionej zabrała jej mama.

– W imieniu naszej córki chciałam przekazać serdeczne podziękowania – mówiła Ewa Derlak. – Agnieszka stwierdziła, że dostała nagrodę nieco na wyrost, ponieważ w ostatnim czasie nie miała okazji szczególnie wyróżnić się swoimi działaniami na terenie miasta. Obiecała jednak – i prosiła, żebyśmy to zadeklarowali – chęć jej zaangażowania w przyszłym roku. Agnieszka ma zamiar zrealizować kilka ciekawych projektów, zrobić dla naszego miasta coś pożytecznego i pięknego. (opr. mo, fot. UM Chełm)