Archeolodzy wrócili do Białki

12 maja br. wznowiono badania archeologiczne na stanowisku w okolicach Białki w gminie Krasnystaw. – Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już na tym etapie pojawiły się pierwsze fragmenty ceramiki pradziejowej, co potwierdza potencjał badawczy tego miejsca – mówi Konrad Grochecki z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie.

Prace podjęte na stanowisku, któremu nadano nr 15, są kontynuacją współpracy Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie z Instytutem Archeologii UMCS w Lublinie i odbywają się w ramach praktyk studenckich. Nad wszystkim czuwają: prof. dr hab. Halina Taras z Instytutu Archeologii UMCS w Lublinie oraz dr Konrad Grochecki.

– Pierwszy dzień był dość ciężki, bo pogoda nas nie rozpieszczała, a prace odkrywkowe wymagały sporego wysiłku fizycznego. Studenci jednak świetnie sobie poradzili z tymi wyzwaniami – mówi Konrad Grochecki. – Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już na tym etapie pojawiły się pierwsze fragmenty ceramiki pradziejowej, co potwierdza potencjał badawczy tego miejsca i daje nadzieję, że kolejne dni przyniosą następne odkrycia i zaskoczenia – dodaje.

Badania mają charakter ratunkowy. Pierwsze prace w tym miejscu zostały zorganizowane przez dr. Grocheckiego oraz Ernesta Kamińskiego i Karolinę Bucką z EKB Archeologia w 2024 roku w odpowiedzi na niszczenie stanowiska przez dziką eksploatację piasku. (kg)