AstraZeneca bezpieczna, ale…

Europejska Agencja Leków uznała szczepionkę firmy AstraZeneca za bezpieczną i skuteczną w walce z Covid-19. Ale przyznała, że nie da się wykluczyć związku pomiędzy szczepieniem, a przypadkami zakrzepów krwi, chociaż te były naprawdę wyjątkowo rzadkie.
To szczepić się czy nie szczepić?

Od tygodni szczepionka od brytyjsko-szwedzkiego koncernu budzi mieszane uczucia. Pojawiły się po tym, gdy u kilkudziesięciu osób, którym podano preparat, wystąpiła zakrzepica krwi a dziewięcioro pacjentów w jej wyniku zmarło. I chociaż żaden z tych przypadków nie dotyczył Polski, to trudno się dziwić, że szykujący się do szczepień pacjenci z naszego kraju zaczęli mieć wątpliwości czy podchodzić do szczepienia. Jeszcze więcej stresu te newsy przyniosły osobom, które już wzięły pierwszą dawkę i teraz czekają na kolejny zastrzyk. A już na pewno nie uspokoiły ich informacje, że kilkanaście krajów całkowicie wstrzymało podawanie preparatu.

18 marca opinię w sprawie szczepionki wydała Europejska Agencja Leków. Z jednej strony może ona uspokoić pacjentów, bo EAL przyznała, że szczepionka jest bezpieczna i co istotne efektywna w walce z Covid-19, ale jednak nie rozwiała jednoznacznie wątpliwości. Agencja podkreśliła, że nie udowodniono związku występowania zakrzepów ze szczepionką, ale „jest on możliwy i zasługuje na dalszą analizę”. Po oświadczeniu EAL kilka krajów, m.in. Austria, wznowiło szczepienia. Lekarze cały czas przekonywali, że korzyści z podania szczepionki znacznie przewyższają potencjalne (bardzo minimalne) ryzyko, które może nieść jej podanie.

– Nie mam żadnych wątpliwości i zaszczepiłbym się w każdej chwili szczepionką AstraZeneca – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Chełmie.

Dyrektor jako argument zestawia ilość przypadków zakrzepicy, które wystąpiły po podaniu szczepionki i po przyjmowaniu przez kobiety preparatów antykoncepcyjnych. W przypadku szczepionki było to zaledwie 0,007 proc. a w przypadku antykoncepcji – 0,6 proc. – Ludzie nawet nie zdają sobie zapewne sprawy z tego, o ile więcej przypadków pojawiło się przez preparaty, które dobrowolnie zażywają od lat – mówi. – Rozumiem wątpliwości tych osób, które mają choroby przewlekłe układu naczyniowo-krążeniowego i miały przypadki zakrzepicy. Ale żadne inne choroby, jak cukrzyca czy choroby układu oddechowego, nie są przeciwwskazaniem do przyjęcia tej szczepionki.

Zamieszanie i strach przed szczepionką wywołały sprzeczne informacje o preparacie. Najpierw rekomendowany był dla osób poniżej 60. roku życia. Gdy zabrakło szczepionki od Pfizera, dopuszczono go dla osób starszych. Niektórzy z nich przekładali terminy szczepienia, żeby poczekać na opinię EAL. Inni zrezygnowali, ale już chcą zapisać się na kolejny termin.

– Rozpoczynamy szczepienia AstarZenecą 23 marca – mówi Mariusz Żabiński, dyrektor Miejskiego Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Chełmie. – Może zainteresowanie nie jest tak duże, jak było przy pierwszych zapisach, ale grupa docelowa jest wyraźnie węższa i mniej liczna. Zdarzały się rezygnacje, ale i przy szczepieniu Pfizerem też się zdarzały. Moim zdaniem każda szczepionka jest dobra w obecnej sytuacji i spełnia swoją rolę.

Jeżeli pacjenci z grup wiekowych, które mogą się obecnie zapisywać na szczepienia, zrezygnują z wyznaczonych terminów, to będą mogli podejść do szczepień później. Ale nie zostaną zaszczepieni w pierwszej kolejności, tylko będą wpisywani w kolejkę, oczekując na wolny termin. – Osoby, które zrezygnowały ze szczepień, mogą się ponownie zarejestrować na szczepienie poprzez infolinię – dzwoniąc na bezpłatny numer 989, poprzez eRejestrację – dostępną na pacjent.gov.pl, wysyłając SMS na numer 880-333-333 oraz w wybranym punkcie szczepień – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie.

– Pacjent nie ma możliwości wyboru rodzaju szczepionki. Dla osób do 69 lat rekomendowana jest szczepionka AstraZeneca, za wyjątkiem osób z tzw. grupy 1B, czyli między innymi pacjentów onkologicznych, po transplantacji oraz pacjentów dializowanych. Dla osób powyżej 70. roku życia rekomendowane są szczepionki Pfizer lub Moderna. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here