Atak na świętego i prymasa

Zwykły chuligański wybryk czy efekt reportażu TVN o kardynale Dziwiszu i ukrywaniu pedofilii w Watykanie? Ktoś zniszczył wystawę poświęconą Wyszyńskiemu i Wojtyle, która zawisła na ogrodzeniu kościoła. Policja szuka wandala, a IPN wydał specjalne oświadczenie w tej sprawie.

19 listopada na ogrodzeniu kościoła pw. św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu zawisła wystawa „Wyszyńskiego i Wojtyły gramatyka życia”. Ekspozycja, składająca się z kilkunastu plansz z archiwalnymi fotografiami oraz cytatami tych ważnych dla Kościoła katolickiego postaci, przetrwała ledwie trzy dni. W nocy z soboty na niedzielę (21/22 listopada) wszystkie prace zostały zniszczone i pocięte jakimś ostrym przedmiotem.

Kiedy w niedzielę rano ujawniono zdewastowaną wystawę i walające się wokół muru wycinki z wizerunkami świętego, na miejsce wezwana została policja.

– Straty wycenione zostały na około tysiąc złotych. Postępowanie jest prowadzone w kierunku zniszczenia mienia, sprawca jest poszukiwany, a materiały w tej sprawie gromadzone – informuje komisarz Ewa Czyż, rzecznik prasowa Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

Autorami wystawy (przygotowanej w 2018 roku z okazji 70-lecia prymasowskiej nominacji kard. Stefana Wyszyńskiego, a także 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża) są Instytut Pamięci Narodowej oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Ekspozycja zorganizowana została natomiast przez lubelskie oddziały IPN i Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Kilka dni po ataku na Wojtyłę i Wyszyńskiego IPN wydał oświadczenie w tej sprawie: „Bezmyślne zniszczenie ekspozycji o postaciach mających ogromne i niepodważalne zasługi dla naszego kraju i świata wywołuje uzasadnione oburzenie. Zarówno św. Jan Paweł II, jak i kard. Stefan Wyszyński to osoby, które umacniały Polaków w niezwykle trudnych czasach.

Nie ulega wątpliwości, że były to postacie, które nie tylko kształtowały duchowy rozwój narodu polskiego, ale również swoimi postawami odegrały kluczową rolę w walce z bezbożnym komunizmem. IPN w ramach swojej działalności zobowiązany jest do prezentowania w przestrzeni publicznej wystaw poświęconych tak wybitnym jednostkom.

Niezwykle przykre jest to, że do takiego czynu doszło w roku 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. W 2020 r. miała się również odbyć beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego, która została przełożona ze względu na epidemię COVID19. Żadne akty wandalizmu nie powstrzymają popularyzowania wiedzy o tych dwóch wielkich postaciach. Dlatego wystawa w najbliższych dniach ponownie pojawi się przy kościele św. Jozafata Kuncewicza w Rejowcu, jak również będzie prezentowana w innych miejscowościach Lubelszczyzny”.

Wandalowi grozi od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności. (pc, fot. IPN Lublin)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here