Autobusy dostarczy Solaris

Znana z produkcji autobusów polska firma „Solaris Bus” wyprodukuje i dostarczy do Chełma sześć pojazdów niskoemisyjnych. O rozstrzygnięciu przetargu tym razem nie zadecydowała cena, a inne czynniki, takie jak okres gwarancji, spalanie auta, moc silnika, czy liczba miejsc siedzących w pojeździe.

Urzędnicy chełmskiego magistratu rozstrzygnęli przetarg na dostawę sześciu nowiutkich autobusów niskoemisyjnych. Na zamówienie odpowiedziały dwie polskie firmy, „Solaris-Bus” oraz „Autosan”. Atrakcyjniejszą pod względem cenowym ofertę złożyła ta druga, wyceniając autobusy na 6 560 820 zł. „Solaris Bus” zaproponował natomiast kwotę 7 022 144 zł.

Mimo to urzędnicy, po analizie wszystkich dokumentów, wybrali ofertę firmy „Solaris Bus”, przyznając jej najwięcej punktów. O tym zadecydowały okres gwarancji i parametry techniczne autobusów, takie jak: spalanie, moc silnika, liczba miejsc siedzących. Co istotne, miasto będzie musiało dołożyć do sfinansowania zamówienia, bo na ten cel przeznaczyło kwotę 5,4 mln zł netto, a oferta „Solaris Bus” bez podatku VAT to prawie 5,7 mln zł.

Każdy z dostarczonych autobusów musi mieć automatyczną skrzynię biegów wyposażoną w układ obniżający zużycie paliwa podczas postoju na przystankach. Zadaniem firmy „Solaris Bus” będzie także uruchomienie systemu monitoringu pojazdów, zarządzania flotą i dynamicznej informacji pasażerów. Spółka ma też przez 10 lat, po upływie gwarancji, serwisować autobusy.

Dostarczone pojazdy mają być niskopodłogowe i mieć od 8,4 do 9,5 m długości, niespełna 2,5 m szerokości oraz maksymalnie 3,2 m wysokości. Na pokład muszą zabrać co najmniej 60 pasażerów. Liczba miejsc siedzących udostępnionych dla przewożonych osób to minimum 18, z czego dwa z niskiej podłogi.

W każdym z autobusów ma być oznakowane miejsce dla wózka inwalidzkiego lub wózka dziecięcego, wyposażone w pas bezpieczeństwa i uchwyt pozwalający przypiąć wózek. Nie może też zabraknąć w nich klimatyzacji. Jednym słowem autobusy muszą być nowoczesne, komfortowe i spełniające wymagania pasażerów. W każdym z nich, co powoli staje się standardem, mają znaleźć się co najmniej dwa gniazda USB do ładowania telefonów komórkowych.

To nie koniec wymiany taboru autobusowego w mieście. Chełmski samorząd trzy miesiące temu złożył wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie zakupu 15 autobusów elektrycznych i 15 autobusów napędzanych wodorem. Miasto ubiega się o 100 mln zł wsparcia. Nieoficjalnie wiadomo, że Fundusz najprawdopodobniej te pieniądze miastu ma przyznać. Rozstrzygnięcie ma zapaść w najbliższym czasie. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here