Bezpiecznie nad wodą

W ubiegłe wakacje nikt nie utopił się w żadnym z kąpielisk na terenie powiatu chełmskiego. Aby tak było i w tym roku, policjanci apelują o rozsądek i przestrzeganie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.

– Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak podczas tego wypoczynku należy przede wszystkim zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Niestety przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach – uczula młodszy aspirant Kamil Karbowniczek z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

W naszym regionie (jak choćby nad jeziorem Białym w Okunince) odnotowano już pierwsze przypadki utonięć. Na terenie powiatu chełmskiego na szczęście jak dotąd nie doszło do żadnej tragedii. Zresztą, jak wynika z policyjnych statystyk, również w minione wakacje na terenie powiatu nie doszło do żadnego utonięcia. W kilku przypadkach (jak np. na Maczułach) ratownicy w porę wyciągnęli z wody topiącego się człowieka i uratowali mu życie. Dlatego aby i to lato było bezpieczne, policjanci z chełmskiej komendy robią objazd po lokalnych kąpieliskach i sprawdzają, jak zachowują się wypoczywający na plaży ludzie. Do wszystkich apelują o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, żeby pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu oraz kąpać się w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Nie skaczmy rozgrzani do wody – przed wejściem ochlapmy nią ciało, aby uniknąć wstrząsu termicznego. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych (tym bardziej „na główkę”), bo może to się skończyć kalectwem, a nawet śmiercią. Pamiętajmy, że dmuchany materac czy koło nie służą do wypływania na głęboką wodę. Dzieci z kolei powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here