Białe czeka na turystów

Rusza sezon wakacyjny w Okunince. Bezpieczeństwa na dwóch kąpieliskach pilnować będą strażacy z OSP Stołpno. Ubiegłotygodniowe burze nieco pokrzyżowały szyki gospodarzowi, czyli gminie Włodawa, bo jeszcze trwa uzupełnianie piasku na plaży i boiskach, ale za to znacząco, bo o około pół metra podniósł się poziom wody w jeziorze.

Od 27 czerwca do 31 sierpnia, podobnie jak w roku ubiegłym, na terenie Jeziora Białego gmina Włodawa organizuje dwa kąpieliska strzeżone przez ratowników z OSP Stołpno w Międzyrzecu Podlaskim. Dwóch ratowników ochraniać będzie kąpielisko nr 1 na pomoście pływającym, czterech ratowników kąpielisko nr 2. Dodatkowo do ochrony kąpielisk będzie służyła łódź motorowa z obsadą. Kąpieliska funkcjonować będą jak w latach ubiegłych w godzinach od 10 do 18.

– W związku z wprowadzonym stanem epidemii COVID-19 na terenie kąpielisk zostaną umieszczone tablice informacyjne z wytycznymi dla osób korzystających z kąpielisk opracowane na podstawie zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego – mówi Marta Wawryszuk, sekretarz gminy. – Rozmieszczone zostaną także stojaki ze środkiem do dezynfekcji rąk na wejściu do kąpielisk oraz pomoście i przy toaletach. Balustrady pomostu będą dezynfekowane przez ratowników w ciągu dnia.

Pamiętajmy o przestrzeganiu podstawowych zasad zapobiegawczych, które istotnie wpłyną na ograniczenie ryzyka zakażenia wirusem: zachowanie minimum dwumetrowego odstępu podczas wypoczynku na plażach, noszeniu maseczek ochronnych spacerując po miejscowości, stosowania ochrony podczas kaszlu i kichania, częstym myciu rąk. W dawnym punkcie informacji turystycznej znajduje się punkt medyczny prowadzony przez ratowników OSP „Stołpno” – dodaje Wawryszuk.

Obecnie wokół jeziora trwa jeszcze naprawa szkód wyrządzonych ostatnie burze. Uzupełniany jest piach wymyty z plaży, koszone są też ostatnie tereny zielone. Dzięki obfitym opadom o ok. pół metra podniósł się poziom wody w Jeziorze Białym. Woda jest obecnie krystalicznie czysta, co potwierdziły badania sanepidu. Od 1 lipca wszystkie latarnie wokół jeziora będą wyłączane dopiero o godz. 4. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here