Biedronka w Urszulinie, Sławex w Wyrykach

Urszulin jest pierwszą po Włodawie miejscowością powiatu, w którym swój sklep „otworzyła sieć „Biedronka”. Duży market sieci Sławex powstaje też w Wyrykach. W tej gminie ludzie wyczekują go z niecierpliwością, bo działają tam jedynie cztery wiejskie sklepiki i po większe zakupy trzeba jechać do Włodawy lub Parczewa.

Mieszkańcy Urszulina i okolicznych miejsowości mogą już robić zakupy w tamtejszej „Biedronce”. Market został otwarty pod koniec października i do dzisiaj przeżywa prawdziwy najazd klientów. Sklep powstał na prywatnych gruntach, praktycznie bez żadnego pośrednictwa gminy. Wójt wydał jedynie tzw. warunki zabudowy dla inwestycji. – To całkowicie prywatna inicjatywa – przyznaje Tomasz Antoniuk.

– Wydaje się, że powstanie takiego sklepu było wyczekiwane przez mieszkańców. Dowodzi tego nie tylko zapchany parking, ale też brak jakichkolwiek protestów czy choćby uwag od potencjalnych oponentów inwestora. Dla gminy to oczywiście wymierna korzyść w postaci podatku od gruntów i budynków, na których prowadzona jest działalność gospodarcza – dodaje Antoniuk.

W przeciwieństwie do Urszulina, w którym funkcjonuje wiele dużych sklepów, w Wyrykach nie ma żadnego większego sklepu. Obecnie w gminie działają jedynie cztery wiejskie sklepiki, w tym jeden na całe Wyryki. Ludzie na większe zakupy musieli jechać albo do Włodawy albo do Parczewa. Ale sytuacja już niedługo ulegnie zmianie, bo niedaleko Urzędu Gminy buduje się właśnie market włodawskiej sieci Sławex. Sklep powstaje na gruntach kupionych od gminy i będzie dzielił wjazd z sąsiednim bankiem.

Jego otwarcie przewidziano na przyszły rok. – Mieszkańcy od dawna zabiegali, by przyciągnąć do Wyryk inwestora, który będzie chętny na postawienie dużego sklepu bądź marketu – mówi wójt Mirosław Torbicz. – Na mapie naszej gminy brakowało miejsca, w którym można zrobić większe zakupy niż chleb, mleko czy makaron, a dzięki firmie Sławex ta sytuacja już wkrótce ulegnie zmianie. (bm)