Biegiem na Ukrainę i z powrotem

Już w sobotę (13 sierpnia) ze Zbereża na trasę „VI Biegu Polesie” ponownie wyruszą biegacze, by zmierzyć się z piaszczystymi ukraińskimi bezdrożami i bezlitosnym sierpniowym upałem. Trasa będzie liczyć 47 kilometrów m.in. wzdłuż jeziora Świtaź, w którego wodach ochłodzą się uczestnicy imprezy.

– Bieg ma za zadanie przełamywać granice i promować polsko-ukraińsko-białoruskie Polesie. Organizacyjnie wpisuje się on w „Dni Dobrosąsiedztwa”, na czas których otwiera się możliwość przekraczania granicy polsko-ukraińskiej przez most pontonowy położony na Bugu, na wysokości miejscowości Zbereże w Polsce oraz Adamczuki na Ukrainie – mówi Mirosław Bieniecki, dyrektor biegu. – Impreza organizowana jest w drugą sobotę sierpnia (13 sierpnia 2016), na dystansie ultramaratonu (47 km). T polskiej nadbużańskiej miejscowości Zbereże, by po chwili pontonowym mostem pobiec na ukraińską stronę – do wsi Adamczuki. Stamtąd czeka na nas dość długa droga przez lasy Szackiego Parku Narodowego.

Po przebiegnięciu 10 kilometrów trafiamy na pierwsze ślady obecności człowieka – wczasowiczów wypoczywających nad pobliskim jeziorem Świtaź. Ale zajmie nam jeszcze kilka kilometrów, nim zbliżymy się do nabrzeża i zażyjemy kojącej kąpieli. Obiegając jezioro dookoła – około 28 kilometrów – korzystamy z dróg także asfaltowych i podziwiamy miejscowości Pulimo i Swityaz. Po przebiegnięciu nieco ponad 37 kilometrów znów znajdujemy się w znajomym równinnym krajobrazie leśnym. Stąd już niecałe 10 kilometrów do pontonowego mostu na Bugu. Zaraz za nim, po polskiej stronie, będzie znajdowała się meta. Cała impreza ma charakter biegu towarzyskiego – biegniemy w grupie, równym, wspólnym tempem, za eskortującym pojazdem organizatora z bufetem. Dla osób o słabszej kondycji przewidzieliśmy możliwość dołączenia do biegnącej grupy na 10. lub 37. km i/lub zakończenie biegu w punktach, gdzie oczekiwać będzie transport do punktu granicznego. Bieg Polesie jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji Bieg Rzeźnika, Stowarzyszenia OTK Rzeźnik Stowarzyszenia Maraton Lubelski oraz Instytutu Studiów Migracyjnych organizowanym we współpracy oraz przy wsparciu Gminy Wola Uhruska, Starostwa Powiatowego we Włodawie oraz władz Rejonu Szackiego na Ukrainie – dodaje Bieniecki. (b)