Biorą kasę bezprawnie?

Parkowanie w weekendy nad Jeziorem Białym może być darmowe. Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego trafiła bowiem skarga Prokuratora Rejonowego we Włodawie na uchwałę tamtejszej Rady Gminy o opłatach za parkowanie w Okunince. Według strony skarżącej, pobieranie pieniędzy za postój w dni wolne od pracy jest bezprawne.

Zastępca Prokuratora Generalnego do wszystkich prokuratur rejonowych rozesłał pismo, z którego wynika, że sobota nie jest dniem roboczym. W związku z tym samorządy, które w te dni pobierają opłaty za postój samochodów na wyznaczonych parkingach, powinny zmienić stosowne uchwały i opłaty takie wycofać. Nowe orzecznictwo dotyczy m.in. gminy Włodawa, która w 2012 roku podjęła uchwałę o naliczaniu opłat za parkowanie na obwodnicy Jeziora Białego. Według niej kierowcy płacić muszą całodobowo od poniedziałku do soboty włącznie. Przychylając się do odgórnych nacisków, włodawska prokuratura wystąpiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie o zbadanie legalności tej uchwały. – Oczywiście WSA nie jest ostatnią instancją i z jakimikolwiek zmianami zapewne poczekamy na orzeczenie NSA – wyjaśnia wójt gminy Włodawa, Tadeusz Sawicki.
Obecnie zarządzaniem parkingami w Okunince zajmuje się Zarząd Dróg Powiatowych. Dzierżawi je prywatnemu przedsiębiorcy za nieco ponad 40 tys. zł (za cały sezon). Jeśli przed sądem zapadnie niekorzystny wyrok, być może umowę trzeba będzie renegocjować. To jednak zmartwienie tylko ZDP. Poza tym cieszą się wszyscy kierowcy, bo jest iskierka nadziei, że już wkrótce parkowanie w weekendy w Okunince będzie darmowe. (bm)