Bolesny roaming zza Bugu

W powiecie chełmskim telefony logują się do sieci zagranicznej. Użytkownik tego nie wie i korzysta z telefonu, jak zawsze, potem dostaje niemały rachunek do zapłaty. Takie sprawy u miejskiego rzecznika konsumentów są na porządku dziennym.

Zmiany w przepisach zobowiązały operatorów do tego, by na terenie Unii Europejskiej świadczyć usługi w roamingu na takich samych warunkach, co w kraju, w którym została wydana karta SIM. Chodzi tu o koszty rozmów głosowych, wiadomości SMS i MMS oraz – po części – mobilnego Internetu. Inaczej jest w przypadku Ukrainy. Tam obowiązują już zupełnie inne stawki. Problem jednak w tym, że – jak się okazuje – wcale nie trzeba wyjeżdżać za granicę, by zapłacić, jak za połączenia z Ukrainy.

– Wiele zgłoszeń dotyczy włączenia się roamingu jeszcze przed Dorohuskiem, na terenie naszego powiatu – mówi Krzysztof Nadolski, Miejski Rzecznik Konsumentów.

Po tym, jak telefon zaloguje się do sieci zagranicznej, powinien przyjść od operatora SMS ze stawkami, które aktualnie obowiązują, ale – jak mówi rzecznik – nie zawsze tak się dzieje. Użytkownik telefonu nie zdaje sobie z niczego sprawy do czasu, aż otrzyma rachunek do zapłaty od operatora – nierzadko rzędu kilku tysięcy złotych. Co prawda, po interwencji rzecznika konsumentów reklamacje są uznawane, a operator anuluje nałożone opłaty. Warto jednak uważać w tych regionach powiatu chełmskiego, by uniknąć stresu i nieprzyjemności.

Jeszcze więcej spraw, które w ostatnim czasie lądują na biurku rzecznika konsumentów, dotyczy samych aparatów telefonicznych – smarphone’ów czy iPhone’ów. Kupione za niemałe pieniądze po dwóch miesiącach zaczynają się psuć, a sklep odmawia naprawy w ramach gwarancji, tłumacząc, że są to tzw. uszkodzenia mechaniczne, czyli powstałe z winy użytkownika. Z kolei Nadolski wyjaśnia, że chodzi o wilgoć na płycie głównej, która wcale nie jest efektem zalania telefonu, ale udowodnienie tego jest praktycznie niemożliwe. Dlatego – tym bardziej, jeśli decydujemy się na drogi sprzęt – warto zabezpieczyć telefon w odpornym na wszelkie uszkodzenia etui. (pc)