Budują z budżetu

Dwie inwestycje znajdujące się w tegorocznym budżecie obywatelskim, są już wykonane. Pozostałe znajdują się w trakcie realizacji. Większość z nich, jak np. dojazd do parafii Św. Rodziny czy remont ul. Kochanowskiego, zostanie ukończona jeszcze w czasie wakacji.

Pierwszą inwestycją, zrealizowaną w ramach budżetu obywatelskiego, z której mogą już korzystać mieszkańcy chełmskich osiedli, jest zmodernizowany blisko półkilometrowy odcinek ul. Wygon. Nowa nawierzchnia asfaltowa bez wątpienia była potrzebna Czekali na nią nie tylko mieszkańcy ul. Wygon. Z kolei na wielofunkcyjnym boisku na osiedlu Słoneczne są już stalowe trybuny, o które zabiegali mieszkańcy.
– Początkowo na liście zadań do realizacji, w ramach budżetu obywatelskiego, znalazło się pięć inwestycji – mówi Agata Fisz, prezydent Chełma. – Wskutek oszczędności po przetargach zostały dodane dwie kolejne, które w głosowaniu uzyskały najlepszy wynik.
Od kilkunastu dni mieszkańcy obserwują postępy prac przy innych wskazanych przez siebie zadaniach. Obecnie prace drogowe obejmują modernizację ulicy wraz z miejscami parkingowymi w rejonie bloku przy ul. 11 Listopada 2A, budowę drogi dojazdowej i parkingów przy parafii św. Rodziny oraz remont ulicy Kochanowskiego. Na dwie ostatnie inwestycje chełmianie czekają od lat.
Ciekawostką jest fakt, iż miasto rozszerzyło zakres prac przy remoncie Kochanowskiego, o odcinek aż do skrzyżowania z ul. Rejowiecką. – Zgodnie ze zgłoszeniem mieszkańców nowa nawierzchnia kończyłaby się kilkadziesiąt metrów przed ważnym i ruchliwym skrzyżowaniem – podkreśla prezydent Fisz. – Dlatego została podjęta decyzja, by wykonać nakładkę na całej ulicy Kochanowskiego. Pieniądze pochodzą z oszczędności, uzyskanych po przetargach na inne miejskie inwestycje.
Wkrótce ekipa budowlana pojawi się również przy ul. Połanieckiej. Ma tam powstać nowoczesne wielofunkcyjne boisko, o czym również zdecydowali mieszkańcy, oddając na to przedsięwzięcie łącznie ponad 480 głosów – najwięcej ze wszystkich zgłoszonych do budżetu obywatelskiego w ubiegłym roku zadań. W przypadku tego zadania miasto musiało najpierw zlecić wykonanie dokumentacji projektowej. Obecnie urzędnicy kończą procedury przetargowe na wyłonienie wykonawcy. Prace budowlane mają rozpocząć się w ciągu najbliższych kilku dni.
Na efekt swoich starań będą musieli jeszcze trochę poczekać mieszkańcy os. Dyrekcja Górna. Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji niezbędnej do realizacji kolejnego zadania w ramach budżetu obywatelskiego – modernizacji placu dojazdowego i chodników w rejonie ul. Granicznej. Prace przy tej inwestycji mają zakończyć się również w tym roku.
– Zasady wyłaniania i realizacji zadań w ramach budżetu obywatelskiego są czytelne i transparentne – zaznacza Agata Fisz. – Wszystkie zakwalifikowane do wykonania inwestycje są albo już zakończone, albo jeszcze trwają. Oczywiście stanowią one tylko część z blisko 50 przedsięwzięć, jakie zostały zaplanowane na ten rok. (ptr)