Burmistrz zachęca do mammografii

W niedzielę (13 czerwca) mieszkanki Włodawy będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań mammograficznych w ramach miejskiego programu profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi. – Zapraszamy wszystkie panie w wieku od 39 do 49 lat, by sprawdziły, czy nic niepokojącego nie dzieje się z ich zdrowiem – mówi burmistrz.

Rak piersi jest główną przyczyną zgonów kobiet po 35 roku życia. Większości z nich udałoby się uniknąć, gdyby choroba została wykryta odpowiednio wcześnie. Tymczasem program wczesnego wykrywania raka piersi finansowany przez NFZ obejmuje jedynie badania kobiet w przedziale wiekowym 50-69 lat.

Dlatego też w trosce o życie i zdrowie mieszkanek Włodawy władze miasta przygotowały „Program profilaktyki i wczesnego wykrywania raka piersi wśród mieszkanek Włodawy na lata 2020-2024”. – Z bezpłatnych badań w ramach programu mogą skorzystać kobiety w wieku 39-49 lat, które wcześniej nie leczyły się z powodu nowotworu piersi – wyjaśnia burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński. – Głównym kryterium kwalifikacji do wzięcia udziału w programie jest rok urodzenia i zameldowanie na pobyt stały we Włodawie.

W ramach programu poza badaniami mammograficznymi, przewidziane są m.in. szkolenia z zakresu samobadania piersi wraz z edukacją zdrowotną kobiet. Uczestniczki programu, u których zostaną wykryte niepokojące zmiany będą kierowanie na leczenie do świadczeniodawców posiadających umowy z NFZ – dodaje Muszyński.

Badania prowadzone będą w niedzielę (13 czerwca). Na parkingu Urzędu Miejskiego we Włodawie stanie mammobus Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Marmed ze Świdnika. Zapisy na badania przyjmowane są telefonicznie od poniedziałku do soboty pod numerami telefonów 723 351 002, 723 351 003 w godzinach 8:00-18:00. Na badania należy zabrać ze sobą dowód osobisty! (b)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here