Centrum zyska nowy blask

Rewitalizację centrum Woli Uhruskiej władze tej gminy planowały już od kilku lat. Starały się o pozyskanie źródeł finansowania tego zamysłu, ale bezskutecznie. W końcu udało się zdobyć środki i jeszcze w tym roku m.in. były dworzec PKP odzyska dawny blask.

Gmina Wola Uhruska środki na realizację tego planu zdobyła z rządowego programu Polski Ład. Zyskała 1,8 mln zł dotacji i przy wkładzie własnym wynoszącym ok. 0,4 mln zł park i obiekty należące niegdyś do PKP zyskają nie tylko nowy wygląd, ale też i nowe funkcje.
– Wkrótce ogłosimy przetarg na wykonawcę projektu o nazwie „Zagospodarowanie centrum Woli Uhruskiej poprzez przebudowę zabytkowych obiektów kolejowych” – mówi wójt Jan Łukasik.

– Chcemy dokonać generalnego remontu drewnianego budynku byłego dworca kolejowego, w którym urządzimy Dom Pracy Twórczej, zaś w stojącej naprzeciwko wieży ciśnień będzie usytuowana galeria z przeznaczeniem na wystawę prac powstałych podczas pleneru artystycznego Kresy 92 czy wystawę zdjęć prezentujących historię kolejnictwa w naszej gminie. Ulica i plac wokół wieży i przy dworcu zostanie wyłożona kostką betonową, przebudowane zostaną chodniki, a przed dworcem pojawi się mała fontanna. Będzie też oczywiście miejsce na zieleń, łączkę kwiatową czy inne nasadzenia.

W efekcie chcemy, by to miejsce zyskało zupełnie nowy blask i stało się wizytówką gminy, by było centrum spotkań towarzyskich i kulturalnych. Wszystkie prace będą się toczyły pod bacznym okiem konserwatora zabytków, ponieważ budynek dworca i wieża ciśnień są wciągnięte na listę obiektów zabytkowych, dlatego ich wygląd będzie utrzymany w dotychczasowej tonacji. Przy okazji przebudowy tej części miejscowości nie powstaną tężnie solankowe. Były takie plany, ale dotyczyły one projektu rewitalizacji – dodaje wójt. Projekt zakłada, że wszystkie prace zostaną zakończone jeszcze w tym roku. (bm)

3 KOMENTARZE

  1. Też mi się podoba, tylko oszczędźcie sąsiadujące piękne stare brzozy, bo znowu zrobicie pejzaż księżycowy, jak to się stało w innych częściach miejscowości. Szkoda, że przy tego typu projektach nie uwzględnia się naturajnej,,infrastruktury,, tam istniejącej. Niestety, ale takich okazów już nie dożyję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here