Chełmska oświata: od września o jedenaście klas mniej

Licea, technika i szkoły branżowe rozpoczęły nabór kandydatów do klas pierwszych. W szkołach prowadzonych przez Miasto Chełm przygotowano łącznie 874 miejsca w 30 oddziałach. To oznacza, że od września w naszych szkołach ponadpodstawowych będzie aż o 11 klas mniej i – podobnie jak w podstawówkach – będzie problem z zapewnieniem pracy dla wszystkich nauczycieli.

18 maja w całym województwie lubelskim rozpoczęła się rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Kandydaci do klas pierwszych mają czas na złożenie wniosków do 26 czerwca. Po zakończeniu roku szkolnego będą musieli uzupełnić dokumentację o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz wyniki egzaminu ósmoklasisty. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych zostaną opublikowane 13 lipca. Do 16 lipca uczniowie i ich rodzice będą musieli potwierdzić wolę nauki w wybranej szkole oraz dostarczyć oryginały dokumentów. Dzień później ogłoszone zostaną ostateczne listy przyjętych i jednocześnie ruszy rekrutacja uzupełniająca. Szczegółowy harmonogram dostępny jest na stronie Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Miasto Chełm przygotowało dla absolwentów szkół podstawowych łącznie 874 miejsca w liceach, technikach oraz branżowych szkołach I stopnia. Zaplanowano utworzenie 30 oddziałów (w tym 12 w liceach, 13 w technikach i 5 w szkołach branżowych). Tymczasem szkolne mury w tym roku opuszcza 41 klas, a to oznacza, że od września w szkołach ponadpodstawowych w Chełmie będzie o 11 klas mniej i w tej sytuacji nie sposób będzie zapewnić pracy wszystkim nauczycielom. Takie są bolesne i w dużej mierze obiektywne skutki coraz głębszego niżu demograficznego, a w kolejnych latach będzie, niestety, jeszcze gorzej. Paradoksalnie w sukurs pedagogom niektórych specjalności i organom prowadzącym szkoły przyjdzie zmiana podstawy programowej i wprowadzenie obowiązkowych godzin edukacji zdrowotnej, na którą większość uczniów nie chciała teraz uczęszczać.

Progi wyśrubowane

Choć wydawałoby się, że w sytuacji niżu i spadającej liczby kandydatów o wiele łatwiej będzie dostać się do wybranej szkoły i będzie ostra rywalizacja między szkołami o każdego ucznia, przy zaplanowanej przez miasto liczbie oddziałów w poszczególnych typach szkół progi punktowe zostały jeszcze podniesione.

Największe wymagania czekają kandydatów do liceów ogólnokształcących. W tym roku progi we wszystkich ogólniakach (I, II i IV LO) podniesiono do 140 punktów. Jak wyjaśnia magistrat, zmiany są efektem ustaleń z dyrektorami szkół i mają pomóc w wyłonieniu najlepszych kandydatów w sytuacji, gdy liczba chętnych przewyższa liczbę miejsc.

Najwyższe progi wśród techników obowiązują w Technikum nr 2 w Zespole Szkół Technicznych w Chełmie. Na kierunek technik informatyk trzeba zdobyć minimum 125 punktów, na technika robotyki i technika mechatronika – 115 punktów, a na technika pojazdów samochodowych – 105 punktów.

W pozostałych szkołach technicznych progi wynoszą: Technikum nr 1 w Zespole Szkół Budowlanych i Geodezyjnych w Chełmie – 95 pkt, Technikum Ekonomiczne nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie – 105 pkt, Technikum nr 4 w Zespole Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie – 95 pkt, Technikum nr 5 w Zespole Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie – 95 pkt.

W Branżowej Szkole I Stopnia nr 2 w Zespole Szkół Technicznych próg wynosi 70 punktów. W pozostałych szkołach branżowych I stopnia ustalono go na poziomie 30 punktów. (w)