Anonsujemy, zapraszamy, polecamy…
Spotkanie z Waldemarem Taurogińskim
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza 25 lutego o godz. 17.00 na spotkanie z Waldemarem Taurogińskim i promocję najnowszego tomiku „Pejzaże” oraz zbioru miniaturek poetyckich „Czas pozbierany – haiku”. Na spotkanie w sali widowiskowej ChBP (ul. Partyzantów 40) wstęp wolny.
Waldemar Taurogiński od wielu lat prowadzi własną oficynę wydawniczą. Redaktor naczelny Pisma Literacko-Artystycznego „Egeria”. Autor wierszy, fraszek, limeryków, haiku oraz krótkich opowiadań. Jego utwory znalazły się na kartach wielu almanachów i antologii poetyckich. Twórca monografii, opracowań oraz kilkudziesięciu artykułów prasowych popularyzujących aktywność literacką regionalnych twórców. Pomysłodawca i współorganizator Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Wacława Iwaniuka w Siedliszczu oraz Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego na Wiersz klasyczny o statuetkę „Białego Kruka” im. M.J. Kawałki w Rejowcu. Jako wydawca opublikował pod znakiem firmowym TAWA ponad 400 pozycji książkowych, m.in.: poezję, prozę, literaturę dla dzieci, monografie, książki edukacyjne, albumy, przewodniki turystyczne. Współzałożyciel, opiekun i członek Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36” oraz opiekun Koła Literackiego „zza rudzianej ściany” w Rudzie-Hucie.
Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Jopka
Chełmski Dom Kultury wraz z Państwowym Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” zaprasza do udziału w IV Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Jopka. Konkurs organizowany jest w cyklu dwuletnim, w czterech kategoriach wiekowych: pierwszy etap obejmuje przesłuchania w ponad 40 miastach Polski, a także zagranicznych ośrodkach. Drugi etap planowany jest w ośmiu makroregionach. W jury trzeciego etapu, który odbędzie się w siedzibie PZLPiT „Mazowsze” w Karolinie/Otrębusach znajdą się osobistości ze świata kultury, artyści polskich scen, dziennikarze oraz przedstawiciele zespołu „Mazowsze”. W organizację konkursu włącza się zawsze córka jego patrona – Anna Maria Jopek, która towarzyszy uczestnikom podczas przesłuchań i Gali Finałowej. Oprócz nagród finansowych jest także wiele nagród specjalnych fundowanych przez różne instytucje. Laureaci konkursu prezentują swoje wykonania utworów „Mazowsza” podczas Gali Finałowej w kostiumach zespołu, z towarzyszeniem orkiestry, chóru i baletu. Rejestracji uczestników można dokonać na stronie www.mazowsze.waw.pl. Szczegółowych informacji udziela koordynatorka regionalna konkursu Mariola Piędzia, mail: taniec.ludowy@chdk.chelm.pl; m.piedzia@op.pl, tel. 606 711 927. Termin zgłoszeń do I etapu w Chełmie: do 27 lutego br., termin przesłuchań: 2 marca br., godz. 15.00 w Chełmskim Domu Kultury.
Wernisaż wystawy Arkadiusza Karapudy
Muzeum Ziemi Chełmskiej zaprasza 28 lutego br. o godz. 18.00 na otwarcie wystawy malarskiej pod nazwą „Arkadiusz Karapuda WI(E)DZIEĆ”. Ekspozycję prac Arkadiusza Karapudy można oglądać do 4 maja br. w siedzibie MZCh przy ul. Lubelskiej 55. Kuratorką wystawy jest Jagoda Barczyńska.
Monodram o Wyklętych
Z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych Chełmski Dom Kultury zaprasza 28 lutego o godz. 18:00 na monodram „Melduję Tobie Polsko – Rotmistrz Pilecki”. Reżyseria: Sławomir Gaudyn, wykonanie: Przemysław Tejkowski. Teatralna opowieść o Witoldzie Pileckim to nie tylko dokumentalna relacja posklejana z oświęcimskiego raportu, listów, protokołów przesłuchań. To także chwytająca za gardło opowieść o pięknym człowieku. Przemysław Tejkowski stworzył na scenie postać, która staje wobec przeklętych pytań o zło w historii i zło w człowieku, która do dna zgłębia ból, rozpacz i upokorzenie. I w tej ciemności nie waha się stanąć po stronie nadziei. Strzał w tył głowy niczego nie kończy. Ofiara ma sens. Istnieje. Scenariusz oparty jest o pamiętniki bohatera, jego listy, ale również protokoły z przesłuchań przed komunistycznym sądem. Przedstawiona
historia obejmuje okres od dobrowolnego pojmania w Warszawie i działalności w Auschwitz po śmierć w 1948 roku. Monodram będzie poprzedzony wykładem historycznym. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasach ChDK i CKF Zorza.
W ratuszu wystawa prac Stowarzyszenia Twórczego „Pasja”
W holu Urzędu Miasta Chełm przy ul. Lubelskiej 65 można podziwiać wystawę obrazów, których autorami są członkowie Stowarzyszenia Twórczego „Pasja”. Wystawa ma charakter cykliczny i jest doskonałą okazją, aby podziwiać twórczość lokalnych artystów oraz poczuć klimat naszej społeczności przez pryzmat sztuki. Przez cały rok na ekspozycji prezentowane będą obrazy w różnych technikach i stylach, które z pewnością wzbudzą zainteresowanie mieszkańców. W lutym w holu chełmskiego ratusza można podziwiać prace autorstwa Moniki Wolszczak. Każdy kolejny miesiąc to inny autor. W marcu swoje obrazy zaprezentuje Iwonna Drozd, w kwietniu – Sabina Czerwińska, w maju – Aleksandra Borowiec, w czerwcu – Danuta Boraczuk, w lipcu – Halina Wójcik, w sierpniu – Andrzej Gnaś, we wrześniu – Anna Buczko, w październiku – Ewa Król, w listopadzie – Małgorzata Łepik-Szostak, w grudniu – Elżbieta Petruk. W nowym roku zobaczymy prace Alicji Oleszczuk i Danuty Kurczewicz. Artyści i urzędnicy zachęcają do odwiedzenia magistratu (w godzinach 7:30-15:30) i zapoznania się z bogatym dorobkiem artystycznym naszych twórców.
Wystawa w Chełmskiej Bibliotece Publicznej
Chełmska Biblioteka Publiczna zaprasza do obejrzenia wystawy „Biblie i modlitewniki. Przedruki kodeksów oraz współczesne wydania w zbiorach Chełmskiej Biblioteki Publicznej”. Ekspozycja prezentuje przedruki najstarszych europejskich Biblii i modlitewników, a także dla porównania – wydania z wieków XX i XXI. Na wystawę – w Czytelni Głównej ChBP – wstęp wolny.
Wystawa „Konik polski – potomek tarpana”
W Muzeum Ziemi Chełmskiej w budynku przy ul. Św. Mikołaja 4 można oglądać wystawę fotograficzną pt. „Konik polski – potomek tarpana”. Autorem zdjęć jest Paweł Marczakowski z Roztoczańskiego Parku Narodowego. Ekspozycję można oglądać do końca lutego.(opr. mo)
Repertuar Kina Zorza
24 lutego, poniedziałek
17:30 Naznaczeni
20:00 Towarzysz
25 lutego, wtorek
13:30 Bambi. Opowieść Leśna
15:15 Dog Man
17:30 Towarzysz
20:00 Naznaczeni
26 lutego, środa
13:30 Dog Man
15:45 Bambi. Opowieść Leśna
17:30 Naznaczeni
20:00 Towarzysz
27 lutego, czwartek
13:30 Bambi. Opowieść Leśna
15:15 Dog Man
17:30 Towarzysz
20:00 Naznaczeni
28 lutego, piątek
13:30 Fantastyczny Angelo
15:15 Pies na medal
17:30 Bridget Jones: szalejąc za facetem
20:30 Emilia Pérez
1 marca, sobota
11:30 Pies na medal
13:30 Fantastyczny Angelo
15:30 Bridget Jones: szalejąc za facetem
18:15 Cyganeria
21:00 Emilia Pérez
2 marca, niedziela
11:30 Fantastyczny Angelo
13:30 Pies na medal
15:30 Emilia Pérez
18:15 Bridget Jones: szalejąc za facetem
21:00 Cyganeria