Ciastka, balony i kolory

flaga

Chełmianie pokazali klasę. Sobotni happening na pl. E. Łuczkowskiego odbył się bez zakłóceń. – Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni. Starsze osoby podchodziły i pytały, był dialog – podkreślają organizatorzy.

Członkowie Stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie ruszyli po województwie z kampanią informacyjną pod hasłem: „Tęczowi Pogromcy Mitów”. W sobotę (5 września) dotarli do Chełma.

Było wesoło, kolorowo i… smacznie, bo przewidziano m.in. poczęstunek. Przede wszystkim jednak chodziło o edukację i integrację. Happening miał też pokazać osobom z kręgu LGBT, które zamieszkują Chełm i okolice, że mogą liczyć na wsparcie. „Miłość nie wyklucza” – to jedno z haseł, które przyświecają akcji.

– Jesteśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni odbiorem. Spodziewaliśmy się, że przyjdą głównie osoby młode i rodziny z dziećmi ze względu na atrakcje, ale było dużo starszych osób. Podchodzili i pytali, o co w tym wszystkim chodzi, chcieli się dowiedzieć i co najważniejsze – chcieli rozmawiać – opowiada Alicja Sienkiewicz ze Stowarzyszenia „Marsz Równości”.

W przeciwieństwie np. do Świdnika, gdzie „Tęczowi” rozpoczęli kampanię i spotkali się z kontrmanifestacją homofobów i chuliganów oraz obelgami rzucanymi pod swoim adresem – w Chełmie był spokój, spotkanie odbyło się bez żadnych zakłóceń. Jedynie kilku mężczyzn z oddali rzuciło jakiś komentarz, po czym szybko uciekli. To też pewnie dlatego, że happening zabezpieczało kilkudziesięciu policjantów z komendy miejskiej i wojewódzkiej. (pc, fot. nadesłane)