Choć 17. edycja Lubelskiego Festiwalu Nauki w Lublinie odbędzie się dopiero w drugiej połowie września, już dziś warto zarejestrować się na wydarzenia, które odbędą się w jego ramach, by wziąć w nich udział. Jak zapowiadają organizatorzy, program imprezy odbywającej się pod hasłem „Nauka bez granic. Enjoy science!” będzie wyjątkowy.
W związku z aktualną sytuacją epidemiczną tegoroczna edycja LFN, zaplanowana na 18-24 września, odbędzie się w formule hybrydowej – część projektów oraz wydarzeń zostanie zrealizowana online, pozostałe zaś w formie tradycyjnej przy zachowaniu obowiązujących zasad bezpieczeństwa.
– Tytuł tegorocznej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki „Nauka bez granic. Enjoy science!” jest znamienny i wyjątkowy. Podkreśla bowiem dwa elementy: ten związany z faktem, że nauka nie zna granic, a jej język jest językiem wspólnym i uniwersalnym oraz wskazuje, że nauka powinna cieszyć i sprawiać radość od najmłodszych lat, powinna interesować wszystkich (…).Tegoroczny LFN to wyjątkowa edycja – zależy nam bowiem, żeby wykraczać poza sferę naszego miasta i regionu oraz żeby zainteresowanie festiwalem zakorzeniało jego pozycję jako jednej z najbardziej rozpoznawalnych imprez naukowych w kraju. W tym roku wzbogaciliśmy ofertę festiwalu między innymi o spotkania ze światowej sławy popularyzatorami nauki czy tzw. część artystyczno-kulturalną – mówił podczas specjalnie zwołanej konferencji inaugurującej rejestrację na 17. LFN, prof. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.
Będą bić rekord Guinnessa
Wydarzenie rozpocznie Lubelski Piknik Naukowy na Placu Teatralnym CSK, podczas którego odbędzie się próba pobicia krajowego rekordu Guinnessa na największy polimer – SLIME. Próbę poprzedzi wykład dra. Łukasza Szajneckiego z Katedry Chemii Polimerów na Wydziale Chemii UMCS. Istotną właściwością Slime’u jest tzw. superlepkość – polimer klei się jedynie sam ze sobą, zaś od innych przedmiotów odpada. Te cechy Slime’u są dobrym pretekstem do pokazania dzieciom, młodzieży i dorosłym że nauka może być ciekawa i dawać wiele radości. Aby pobić dotychczasowy rekord Polski, należy zrobić Slime’a o wadze co najmniej 150 kg. Koordynatorem wydarzenia będzie Uniwersytet Dziecięcy UMCS, który 2 czerwca 2018 r. podczas pikniku dziecięcego w Ogrodzie Botanicznym UMCS pobił dwa rekordy Polski: pierwszy na największy Slime (97,4 kg) i drugi na największą liczbę osób robiących Slime’a jednocześnie (333 osoby).
– Przed nami także wiele projektów, konkursów dla uczniów, międzynarodowe sympozjum naukowe oraz wydarzenia kulturalno-naukowe – dodaje dr Monika Baczewska-Ciupak, zastępca przewodniczącego Komitetu XVII LFN ds. Naukowych i zaprosiła uczniów, studentów oraz wszystkie zainteresowane osoby do udziału w licznych projektach promujących oraz popularyzujących naukę i badania naukowe.
Do wyboru jest aż 1200 projektów
Rejestracja na wydarzania LFN już trwa. Do wyboru jest aż 1200 projektów, z czego 340 to projekty online. Można zapisać się m.in. na spotkania ze światowej sławy popularyzatorami nauki, m.in. prof. Robertem Huberem, laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie chemii czy prof. Charlesem H. Bennettem, słynnym fizykiem i współautorem koncepcji teleportacji kwantowej.
Ciekawym wydarzeniem artystyczno-kulturalnym będzie również zaplanowany na 19 września pokaz fontann na Placu Litewskim pn. Symfonia nauki z udziałem Chóru Akademickiego UMCS pod batutą prof. Urszuli Bobryk. Muzykę do spektaklu skomponował Piotr Bańka, a scenariusz przygotował Łukasz Witt-Michałowski.
Lubelski Festiwal Nauki jest największą cykliczną imprezą upowszechniającą naukę po tej stronie Wisły, a ze względu na liczbę uczestników znajduje się w pierwszej trójce największych festiwali nauki w Polsce. Organizowany jest przez pięć lubelskich uczelni: Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Politechnikę Lubelską oraz Urząd Miasta Lublin. Dodatkowo co roku w organizację LFN włączają się inne instytucje naukowo-badawcze i publiczne z województw lubelskiego i podkarpackiego.
Dokładny program XVII Lubelskiego Festiwalu Nauki oraz rejestracja na stronie internetowej wydarzenia https://www.umcs.pl/pl/xvii-lubelski-festiwal-nauki,21027.htm. opr. BS