Cieszyński zostanie ministrem

To już pewne. Janusz Cieszyński kończy pracę na stanowisku wiceprezydenta Chełma i wraca do rządu. We wtorek 8 czerwca objął stanowisko ministra cyfryzacji. Prezydent Jakub Banaszek na razie nie planuje powoływać zastępcy. Cieszyński spędził w Chełmie siedem miesięcy.

Janusz Cieszyński od 2018 roku był wiceministrem zdrowia. Z resortu odszedł w sierpniu minionego roku. Po wybuchu pierwszej fali pandemii Covid-19 był odpowiedzialny między innymi za zakupy dla systemu ochrony zdrowia. Przed pandemią doprowadził do uruchomienia systemów e-recepta i e-skierowania. Wcześniej pracował jako doradca premiera Mateusza Morawieckiego w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Finansów, a w latach 2016-2017 kierował Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju.

Były wiceminister zdrowia do Chełma trafił w listopadzie ubiegłego roku. Najpierw został przedstawiony jako pełnomocnik prezydenta Jakuba Banaszka. Wraz z nim zaprezentował założenia miejskiej strategii walki z Covid-19. Chodziło o wsparcie dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu pandemii, jak i o zwiększenie dostępu mieszkańców do testów wykrywających koronawirusa. Kilka dni później prezydent Banaszek powołał Cieszyńskiego na stanowisko pierwszego wiceprezydenta miasta.

Nowy zastępca prezydenta Chełma nadzorował pracę: Departamentu Inwestycji i Rozwoju, Departamentu Komunalnego, Departamentu Geodezji, Kartografii, Nieruchomości, Architektury i Budownictwa oraz Departamentu Spraw Obywatelskich. Do zadań Cieszyńskiego należały również wdrożenie projektu cyfryzacji Urzędu Miasta, koordynacja projektu budowy Medycznego Miasteczka oraz współtworzonej przez siebie miejskiej strategii walki z Covid-19, a także współpraca z Kancelarią Premiera i administracją rządową.

Jeszcze w listopadzie Janusz Cieszyński został także członkiem rady nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Chełmie. W grudniu objął w niej funkcję przewodniczącego. W międzyczasie Jakub Banaszek powierzył mu kolejną ważną rolę, koordynatora projektu „Budowa systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych”.

Na początku ubiegłego tygodnia pojawiła się informacja, jakoby Cieszyński miał objął stanowisko ministra cyfryzacji, zwolnione przez Marka Zagórskiego, tym bardziej, że nie tak dawno został powołany do Stałego Komitetu Rady Ministrów i Komitetu Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji. Jego nominację w środę 2 bm. oficjalnie już potwierdziła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Rzecznik prasowy premiera, Piotr Muller, stwierdził, że były wiceminister zdrowia, ma ogromne doświadczenie w zakresie informatyzacji usług zdrowotnych. Powołanie na stanowisko ministra Cieszyński odbierze we wtorek 8 czerwca br.

Wraz z odejściem z magistratu Janusz Cieszyński przestanie pełnić wszystkie funkcje w mieście, jakie zostały mu powierzone. Jak informuje Biuro Prasowe Prezydenta, Jakub Banaszek na razie nie planuje powoływać zastępcy. Z kolei obowiązki związane z koordynację projektu „Budowa systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych” przejmą pracownicy właściwych departamentów – wyjaśnia Biuro Prasowe. W Chełmie Janusz Cieszyński przepracował siedem miesięcy i od samego początku sprawiał wrażenie zorientowanego w problemach miasta, o czym świadczą choćby jego wystąpienia na komisjach i sesji rady miasta, czy udzielane radnym sensowne odpowiedzi.

Jak mówi sam Cieszyński, praca w chełmskim magistracie była dla niego dużym wyzwaniem, przede wszystkim ze względu na rozmach zadań, które postawił przed całym zespołem prezydent Jakub Banaszek. – Miałem też wielki zaszczyt współpracować z bardzo zaangażowanym zespołem w Urzędzie Miasta – podkreśla Janusz Cieszyński. – Największe sukcesy to według mnie pozyskanie pieniędzy na inwestycje, za co odpowiadałem w imieniu prezydenta. To m.in. fundusze na przychodnię zdrowia, drogi oraz termomodernizację w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych oraz zakończone w ubiegłym tygodniu negocjacje w sprawie pozyskania 100 mln zł na zakup 26 autobusów wodorowych i elektrycznych.

Cieszyński liczy również, że uruchomiony w ostatnich dniach przetarg na wymianę całego sprzętu komputerowego poprawi warunki pracy i obsługi mieszkańców w całym urzędzie. Były już wiceprezydent jest zadowolony także z tego, co udało się osiągnąć w chełmskim MPEC. – Mocno wspierałem prezesa Artura Jędruszczuka w osiągnięciu porozumienia, które zagwarantuje ciepłowni transformację energetyczną, zgodną z unijnymi wymogami – zaznacza J. Cieszyński.

Cieszyński był już szóstym wiceprezydentem Chełma w obecnej kadencji, choć to dopiero jej półmetek. I wszystko wskazuje na to, że nie ostatnim, bo raczej mało prawdopodobne jest, by przez najbliższe dwa i pół roku Jakub Banaszek pozostał bez pierwszego wiceprezydenta. Wcześniej najbliższymi współpracownikami Jakuba Banaszka byli już: Artur Juszczak, Andrzej Kosiniec, Agnieszka Kruk i Daniel Domoradzki. Od ponad roku funkcję drugiego wiceprezydenta miasta sprawuje Dorota Cieślik. Spośród wszystkich dotychczasowych zastępców na tym stanowisku ma najdłuższy staż. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here