Covid znów w natarciu

Coraz gorsza sytuacja epidemiologiczna w powiecie włodawskim. Tylko w piątek (1 października) dotarła do nas informacja, że jest aż 15 nowych przypadków zarażeń Covid-19. Co prawda Szkoła Podstawowa nr 3 we Włodawie i popularny Modrzewiak wychodzą powoli z nauczania zdalnego, ale tylko patrzeć, jak będą się zamykać kolejne instytucje.

Sytuacja w miarę opanowana jest w DPS w Różance – w miejscu szczególnie narażonym na zagrożenie pandemiczne ze względu na wiek osób tam przebywających. Według zapewnień dyrektora Andrzeja Lisa, trzy osoby mają pozytywny wynik testu, z czego jedna przebywa w szpitalu. Na prawie 200 pensjonariuszy ponad 95% jest zaszczepionych bądź po przebytej chorobie. Jednak w DPS powrócono do systemu zamkniętego ze szczególnym rygorem sanitarnym. Dyrektor woli dmuchać na zimne, bo czwarta fala może bardzo dotkliwie odbić się na jego podopiecznych.

We włodawskim szpitalu paniki nie ma, jest jednak niepewność w związku z przywożeniem coraz większej liczby migrantów łapanych na granicy. Do czwartku (30 września) „obsłużono” 11 takich osób, w większości z nich nie było dobrego kontaktu, gdyż często nie mówią ani po polsku, ani po angielsku czy rosyjsku. Nie mają też dokumentów, więc nie można stwierdzić czy są lub mogą być zarażeni covidem. Ewentualne wykryte zarażenie u jednego z takich obcokrajowców powodować musi paraliż całej grupy oraz funkcjonariuszy, którzy ich znaleźli i dowieźli do szpitala.

W związku z tzw. czwartą falą koronawirusa swoje podwoje dla interesantów od poniedziałku (4 października) zamyka Urząd Gminy w Hańsku. Dostęp do urzędu w sąsiedniej Woli Uhruskiej jest ograniczony już od dawna, więc teraz władze tym, bardziej nie zamierzają łagodzić podjętych środków bezpieczeństwa. Reszta samorządów na razie pracuje normalnie. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here