Covidowe karetki odstawione do garażu

„Covidowe” karetki, które zaledwie kilkanaście miesięcy temu trafiły do lubelskiego pogotowia, na razie bezczynnie stoją w garażu

Trzy nowoczesne karetki, które lubelskie pogotowie zakupiło dzięki unijnemu dofinansowaniu na walkę z pandemią Covid-19, od ponad miesiąca stoją w garażu. Na ich inne wykorzystanie – póki co – nie pozwalają przepisy, ale jest szansa, że uda się je zmienić.


– Z 1 kwietnia 2022 r. Narodowy Fundusz Zdrowia zakończył finansowanie świadczeń Covid-19 m.in. w zakresach: punkty pobrań, mobilne zespoły wymazowe i transport sanitarny. W Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym SP ZOZ w Lublinie obecnie nie funkcjonują już specjalne zespoły przeznaczone dla pacjentów zakażonych Covid-19. Działały one do końca marca bieżącego roku – informuje Anna Majewska z WPR SP ZOZ w Lublinie.

W lubelskim pogotowiu działały cztery specjalne zespoły ratownictwa medycznego do realizacji zadań z zakresu Covid-19. Stacjonowały one w podstacji „Śródmieście” przy ul. Spadochroniarzy i miały pełne ręce roboty. Przetransportowały 5790 pacjentów, a ponadto zrealizowały 19 225 wyjazdów do domowych pobrań wymazów od osób podejrzewanych o zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Choć z początku do realizacji świadczeń w tym zakresie pogotowie wytypowało starsze pojazdy, które po wycofaniu z regularnego użytku stanowiły rezerwę taborową, to w ubiegłym roku na ich potrzeby zakupiono przy wsparciu dofinansowania unijnego 3 nowoczesne ambulanse sanitarne marki Renault Master. Okazuje się, że z uwagi na warunki programu auta teraz nie mogą być wykorzystywane, do innych celów. Jest jednak szansa, że sytuacja ta ulegnie zmianie. Pogotowie chciałoby bowiem, aby karetki zastąpiły te najbardziej wysłużone, którymi codziennie poruszają się lubelscy ratownicy.

– W związku z tym, że Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie zrealizowało projekt dotyczący zakupu ambulansów, na potrzeby Covid-19 w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, zwróciliśmy się do instytucji zarządzającej z prośbą o zmianę przeznaczenia wyżej wymienionych ambulansów na zespoły ratownictwa medycznego realizujące zadania w ramach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne zgodnie z Wojewódzkim Planem Działania Państwowego Ratownictwa Medycznego na obszarze województwa lubelskiego. Po uzyskaniu akceptacji IZ, rozważane będzie włączenie do zespołów ratownictwa medycznego w miejsce najstarszych pojazdów – dodaje Anna Majewska.

Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here