Czy połączy ich Bug?

Radni Woli Uhruskiej rozważą na czwartkowej sesji, czy gmina powinna dołączyć do projektu polegającego na utworzeniu profesjonalnego szlaku kajakowego wiodącego przez całą długość rzeki Bug. Jeśli tak, będą musieli dorzucić się na zakup specjalnych tub do słuchania ogłosów przyrody w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki.

Na pograniczu Polski, Ukrainy i Białorusi powstaje bardzo ciekawy produkt turystyczny. Będą to dwa szlaki kajakowe na Bugu i jego dopływach, które wiodą przez trzy państwa. Pierwsza trasa zostanie wytyczona na Bugu. Będzie liczyć około 700 km długości. Jej początek wyznaczony będzie w Werchabużu (Ukraina), gdzie leżą źródła Bugu. Koniec jej zaś będzie zlokalizowany w Wyszkowie, czyli niedaleko ujścia Bugu do Narwi. Druga trasa wieść będzie z Bielina do Brześcia.

Obie te miejscowości wyznaczają bieg prawego dopływu Bugu, czyli białoruskiej rzeki Muchawiec. Liderem tego projektu jest miasto Drohiczyn, a partnerami mogą zostać wszystkie gminy leżące wzdłuż Bugu. Partnerzy przedsięwzięcia oznakują trasy oraz znajdujące się wzdłuż nich miejsca dziedzictwa kulturowego i naturalnego.

Postawią tablice informacyjne wraz z mapami. Powstanie również niezbędna infrastruktura turystyczna (m.in. wiaty wypoczynkowe, innowacyjne „megafony” w kształcie lejka, będące jednocześnie miejscem wypoczynku i schronieniem przed deszczem oraz narzędziem do słuchania odgłosów przyrody) oraz wieże obserwacyjne.

I właśnie do zakupu takiego megafonu ma dołożyć się gmina Wola Uhruska – o to wystąpił do jej władz lider projektu. Na najbliższej sesji radni podejmą decyzję, czy dołączyć do projektu. Jeśli tak się stanie, a wszystko na to wskazuje, przeznaczą na ten cel niecałe 1600 zł z gminnego budżetu. Udział w projekcie „Łączy nas Bug” to dla gminy ważny element promocyjny, bo jej władze wiążą duże nadzieje z rozwojem turystyki.

Przy miejscowym kąpielisku znajduje się świetna baza wypadowa do uprawiania kajakarstwa po Bugu. Ośrodek „Pompka”, bo o nim mowa, dysponuje własną wypożyczalnią kajaków, oferuje miejsca noclegowe , ma dobre połączenie z rzeką, więc mógłby być jednym z najważniejszych punktów na mapie całej trasy. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here