Piotr Cichosz, wójt gminy Gorzków, chciałby, by GKS Zryw Gorzków znowu wrócił do ligowych rozgrywek piłkarskich – na początku młodzików i trampkarzy, a w przyszłości seniorów. Klub zniknął z piłkarskiej mapy przed trzema laty.
Klub powstał w 1963 roku. Już w przeszłości, w połowie lat 90-tych i później na początku tego wieku zawieszał swoją działalność, ale za każdym razem się reaktywował. Od 2005 roku nieprzerwanie przez 16 sezonów grał w chełmskiej „A” klasie. Nigdy jej nie zawojował – najwyższe, 3 miejsce zajął w sezonie 2019/2020, ale sukcesem było już to, że przyciągał do sportu dzieci i młodzież, a rozgrywane na stadionie w Gorzkowie mecze zawsze przyciągały sporą grupkę kibiców. Poważny kryzys pojawił się w sezonie 2021/2022. Drużyna seniorów zajęła w rozgrywkach chełmskie „A” klasy ostatnie, 10 miejsce, zdobywając zaledwie 5 punktów i 15 bramek, tracąc aż 94.
Już wtedy były duże problemy ze skompletowaniem drużyny, a na treningach pojawiało się coraz mniej zawodników. Do kolejnego sezonu 2022/23 Zryw jeszcze przystąpił, ale po ośmiu porażkach z rzędu zespół wycofano z rozgrywek, a jego wyniki anulowano. Ówczesny prezes klubu Stanisław Puławski,który nie miał wsparcia ze strony innych działaczy i na jego głowie w klubie było wszystko, łącznie z przygotowaniem i koszeniem boiska, nie dał rady dłużej tego ciągnąć. Od tamtej pory drużyna z Gorzkowa do dziś nie zgłosiła się do żadnej z oficjalnych piłkarskich lig.
W gminie nie brakuje kibiców mających nadzieję, że klub znowu się odrodzi, będzie trenował młodzież, a drużyny Zrywu wrócą do ligowych rozgrywek. To udało się w Siennicy Różanej, Łopienniku Górnym, a ostatnio w Kraśniczynie, gdzie miejscowy Tatran, kiedyś ligowy rywal Zrywu, po dwóch latach przerwy, od 2023 roku wrócił do ligowych zmagań. W ubiegłym sezonie kraśniczanie walczyli nawet w barażach o awans z „B” do „A” klasy. – Klub Zryw formalnie nadal istnieje, jako organizacja pozarządowa – zauważa Piotr Cichosz, wójt gminy Gorzków. – W czerwcu tego roku w Gorzkowie odbędzie się np. turniej piłkarski dla młodzieży „Pograj ze ZRYWem”, na którego organizację klub otrzymał dotację w wysokości 3 tys. zł. To jedna z form reklamy drużyny i przyciągnięcia na treningi najmłodszych mieszkańców gminy – mówi wójt.
Cichosz dodaje, że gmina ma w planie projekt przebudowy boiska, tak aby utworzyć szatnie i toalety, co jest warunkiem niezbędnym do dopuszczenia obiektu do rozgrywek piłkarskich. – Chciałbym również w przyszłym roku wznowić udział drużyn młodzików i trampkarzy w rozgrywkach ligowych. Uważam, że odbudowa klubu i drużyny seniorów ma sens jeżeli będzie polegać na szkoleniu miejscowej młodzieży szkolnej – podsumowuje wójt Cichosz.(kg)