Czysta Rzeka we Włodawie

Kilkudziesięciu wolontariuszu sprzątało brzegi Bugu i Włodawki w ramach akcji Czysta Rzeka 2019. Zebrano kilkadziesiąt worków śmieci, do tego stare opony, lodówkę, telewizor. Włodawski sztab ogólnopolskiej akcji zorganizowała Inicjatywa LWL.

Operacja Czysta Rzeka 2019 to ogólnopolska akcja, której celem było uprzątnięcie brzegów Bugu i jego dopływów. Podzielono ją na dwa etapy. Pierwszy odbył się w sobotę (27 kwietnia), a wielki finał w czwartek (2 maja). Włodawski sztab Czystej Rzeki zorganizowali członkowie grupy Inicjatywa LWL. W sobotę w sprzątaniu brało udział ponad 50 osób, co czyniło z włodawskiej grupy jedną z największych tego typu inicjatyw w Polsce. Zebrano też ogromne ilości śmieci.

Dominowały plastikowe i szklane butelki oraz puszki po piwie. Relatywnie mało było śmieci często spotykanych nad brzegami rzek i jezior, czyli tych pozostawionych przez wędkarzy. W ramach akcji uprzątnięto oba brzegi Włodawki od ujścia do mostu na drodze wojewódzkiej nr 816 oraz Bug od ujścia Włodawki do ogródków działkowych oraz teren trójstyku granic.

Zebrano kilkadziesiąt worków odpadów.

Jednym z miejsc, skąd zebrano największą ilość śmieci był dół zlokalizowany tuż za kapliczką przy starej kaflarni. Był on zapełniony przede wszystkim starymi zniczami i wkładami do nich… (bm)