Czytali Szewczenkę

Sobotnie czytanie Szewczenki na skwerze jego imienia

W tym roku mija 205. rocznica urodzin Tarasa Szewczenki, ukraińskiego wieszcza narodowego. 9 marca na skwerze jego imienia na rogu ulic Ruskiej i Podzamcze w Lublinie spotkali się miłośnicy jego twórczości.


„Czytanie Szewczenki na skwerze Szewczenki” – to wiosenne wydarzenie wpisane w kalendarz Lublina, ważne dla mieszkających u nas obywateli Ukrainy. W tym roku tradycyjnie zorganizowało je Towarzystwo Ukraińskie – działająca w naszym mieście ukraińska organizacja pozarządowa skupiającą część społeczności ukraińskiej zamieszkałej na terenie województwa lubelskiego.

Przy okazji wydarzenia działacze Towarzystwa wydali oświadczenie przypominające, że sprzeciwiają się inicjatywie Rodzin Kresowych o zmianę nazwy skweru na Sprawiedliwych Ukraińców. Poezji Szewczenki Kresowiacy zarzucają, że zawiera ona wątki antypolskie, które później wykorzystywali ukraińscy nacjonaliści UON-UPA. Projekt uchwały w tej sprawie od trzech lat czeka na rozpatrzenie przez radę miasta.

Skwer im. Tarasa Szewczenki w Lublinie znajduje się obok XVII-wiecznej cerkwi prawosławnej Przemienienia Pańskiego, przy rondzie św. metropolity Piotra (Mohyły), który tę świątynię poświęcił. Uroczystość nadania skwerowi imienia Trasa Szewczenki, o co wnioskowali przedstawiciele Towarzystwa Ukraińskiego, odbyła się 21 czerwca 2013 r.
(EM.K.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here