Do czego służy czerwony pas?

Na wyremontowanych w ramach przebudowy krajowej Dwunastki ul. Podgórze i Rampa Brzeska pojawiły się środkowe czerwone pasy. Wielu kierowców, niestety, nie wie, do czego one służą…

Czerwone pasy na ul. Podgórze i Rampa Brzeska wprawiły wielu doświadczonych kierowców w zakłopotanie. Mało kto wie, do czego one służą. Przekonaliśmy się o tym sami, po sygnałach od czytelników.

– Mam prawo jazdy od blisko 40 lat. Gdy robiłem kurs, czerwonych pasów nie było na żadnej drodze. Nie wiadomo, po co one są. Nigdzie nie widziałem czegoś takiego. Czy można po nich jeździć? O co tu chodzi? – zastanawia się jeden z naszych czytelników.

Podobnych sygnałów odebraliśmy kilka. Inny z kierowców zastanawiał się nawet, czy przypadkiem czerwony pas nie służy do… wyprzedzania. – Faktem jest, że prawo jazdy dostałem na początku lat dziewięćdziesiątych i nie pamiętam, by przepisy cokolwiek mówiły o czerwonych pasach. Prawdę mówiąc, od tamtej pory do nich nie zaglądałem… – podkreśla czytelnik.

Czerwone pasy są na wielu polskich drogach. Wielu kierowców nie wie, jak z nich korzystać, uważając też, że są one całkowicie wyłączone z ruchu. Jak tłumaczy Damian Zieliński z Biura Prasowego Prezydenta, czerwony pas, czyli tzw. manewrowy, służy do lewoskrętu. – Chodzi o to, by nie blokować ruchu na głównej drodze – dodaje Zieliński. (s)

3 KOMENTARZE

  1. To ktoś nie postawił znaku, albo kierowcy za tępi ,żeby zrozumieć ich sens. We Włodawie już dawno to jest i nie ma problemu i dla mnie osobiście takie rozwiązanie odpowiada.

  2. Niestety, czerwone pasy, są nielegalne. Nie mają żadnego umocowania prawnego (coś takiego nie występuje w rozporządzeniu określającym znaki drogowe) i jak zauważyłem np. we Włodawie (ul. Lubelska) kilka lat temu, doszło do ich likwidacji – nie do końca się to udało ale zostały namalowane na nich linie P-21, czyli powierzchnia wyłączona z ruchu. Pozostawiono niewielkie przejazdy.
    Podobno policja jest im przeciwna bo, w przypadku kolizji (wypadku), nie bardzo wiadomo co z tym począć – tak samo sądy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here