Dobro to wynik dzielenia

Dobro to wynik dzielenia – takie hasło przyświeca tegorocznej edycji ogólnopolskiego programu pomocowego Szlachetna Paczka.

W tym roku we Włodawie akcja jest organizowana po raz dziesiąty, a do pomocy zgłoszonych zostało ponad 60 rodzin. Te z nich, które zostały już odwiedzone i zakwalifikowane do pomocy przez wolontariuszy Szlachetnej Paczki, czekają na pomoc ludzi dobrej woli. Od 12 listopada na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl jest uruchomiona baza rodzin potrzebujących Szlachetnej Paczki.

– Takich rodzin będziemy mieli w tym roku na pewno wiele – mówi Elżbieta Bartosik, liderka Szlachetnej Paczki w powiecie włodawskim. – Jeszcze nie wiemy, ile dokładnie, ponieważ wolontariusze będą odwiedzali zgłoszone potrzebujące rodziny do 2 grudnia, a do odwiedzenia zostało jeszcze ponad dziesięć rodzin lub osób na terenie całego powiatu włodawskiego. Chcemy, aby wszystkie zakwalifikowane do pomocy rodziny otrzymały pomoc. To w dobie kryzysu nie będzie łatwe, bo większość z nas liczy się teraz z każdym groszem. Mimo wszystko wierzymy, że tak jak w poprzednich latach nasza lokalna społeczność wykaże się solidaryzmem z potrzebującymi mieszkańcami naszego powiatu.

A pomóc może każdy. Wystarczy zorientować się, gdzie w najbliższym otoczeniu organizowana jest Szlachetna Paczka, np. w szkole, w przedszkolu czy miejscu pracy. Można też samemu zainicjować pomoc, wybierając z wymienionej strony internetowej rodzinę z powiatu włodawskiego i razem z rodziną, znajomymi czy współpracownikami przygotować paczki odpowiadające na konkretne wymienione w opisie potrzeby danej rodziny. Potrzeby w każdej rodzinie są inne, ale najczęściej jest to: żywność trwała, środki czystości, buty i odzież na zimę, ale także brakujące potrzebującym artykuły wyposażenia domu jak np. łóżko, pralka, odkurzacz, garnki czy ciepły koc i pościel. Im więcej osób zaangażuje się w organizację paczki dla danej rodziny tym ta pomoc danej rodzinie będzie większa. Im więcej osób podzieli się swoimi dobrami, tym większe dobro z tego powstanie.

Przygotowane paczki będzie można dostarczać podczas tzw. „Weekendu cudów” Szlachetnej Paczki w dniach 9-11grudnia do sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego we Włodawie, która tak jak w poprzednich latach będzie pełniła w tych dniach funkcję magazynu Szlachetnej Paczki, skąd następnie wolontariusze przewiozą je do rodzin zakwalifikowanych do pomocy.

Akcję Patronatem Honorowym objął Starosta Włodawski, a partnerami projektu i finału są Burmistrz Miasta Włodawy oraz Wójt Gminy Włodawa.

Dodatkowe informacje można także uzyskać u lidera włodawskiego rejonu Szlachetnej Paczki Elżbiety Bartosiak – tel. nr 782 266 768. (pk)