Dzień Kobiet w maseczce?

Przez afrykański pomór świń w 2018 roku gminy odwoływały dożynki. Czy teraz przez koronawirusa zagrożone są obchody święta kobiet? – pytają Czytelnicy? Wójt Izbicy w powiecie krasnostawskim imprezę odwołał, a Lubelski Urząd Wojewódzki właśnie pyta samorządy o terminy imprez masowych.

W tym tygodniu samorządy organizują uroczyste obchody Dnia Kobiet. Największą imprezę zaplanował starosta. Na spotkanie z kobietami zapraszają także wójtowie gmin, m.in. Dorohuska. Terminy imprez znane były już wcześniej, ale przez zamieszanie z koronawirusem mieszkańcy pytają, czy uroczystości dojdą do skutku.

– Kiedy dwa lata temu pojawił się afrykański pomór świń, odwoływano dożynki – mówią nasi Czytelnicy. – Z powodu choroby zakazano organizacji imprez masowych. Czy teraz będzie podobnie?

Jerzy Kwiatkowski, wicestarosta chełmski, mówi, że urzędnicy sami się nad tym zastanawiają. – Nie ma jednak żadnych decyzji ani wytycznych wojewody w tej sprawie – mówi. – Więcej mówi się o tym nieoficjalnie. My, jako urząd, przygotowujemy się do imprezy tak, jakby miała się odbyć. I mamy nadzieję, że przez te kilka dni nic złego się nie wydarzy.

Podobnie mówią w Urzędzie Gminy w Dorohusku. – Być może obostrzenia będą dotyczyć imprez masowych, w których udział bierze powyżej tysiąca osób – mówi Katarzyna Rafalska, sekretarz gminy Dorohusk. – U nas może to być około 150 osób.

Rzeczywiście, Lubelski Urząd Wojewódzki dopytuje samorządy czy i kiedy organizują imprezy masowe i czy mają miejsca, w których mogą zorganizować ewentualną kwarantannę dla zarażonych. Ale nie ma żadnych komunikatów, które mogłyby zagrozić organizacji imprez. Mimo to w sąsiednim powiecie krasnostawskim wójt Izbicy z powodu potencjalnego zagrożenia profilaktycznie imprezę odwołał.

Impreza powiatu chełmskiego ma się rozpocząć w piątek o godz. 17.00 w hali MOSiR. W programie przewidziano występ Kapeli Sawińskiej z Sawina oraz zespołu Jorrgus. W Dorohusku Dzień Kobiet zaplanowano 8 marca w hali widowiskowo-sportowej przy Szkole Podstawowej.

Uczestnicy obejrzą występ Katarzyny Góras, finalistki 7. edycji programu „The Voice of Poland” oraz uczennic SP w Dorohusku – Justyny Jakubowskiej i Kaliny Stopy oraz dziecięcych i młodzieżowych grup tanecznych działających przy Gminnym Ośrodku Kultury i Turystyki w Dorohusku. Początek o godz. 14.00. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here