Ewakuacja szkoły. Wyciekł kwas

Ponad czterystu uczniów i kilkudziesięciu pracowników szkoły zostało ewakuowanych z budynku po wycieku kwasu w pracowni chemicznej. Na miejsce wezwano specjalistyczną grupę z Zamościa i jednostkę z Lublina. Akcja trwała ponad sześć godzin.

(18 maja) W południe na stanowisko kierowania straży pożarnej w Chełmie wpłynęła informacja o wycieku nieznanej substancji na zapleczu pracowni chemicznej w Szkole Podstawowej nr 6.

Jak ustaliliśmy, doszło do rozszczelnienia pojemnika z kwasem azotowym w magazynie z odczynnikami. Substancja przeżarła metalową szafkę i wyciekła na podłogę zaplecza sali chemicznej na drugim piętrze budynku. Dziwny zapach momentalnie rozniósł się po szkole. Prowadząca lekcję nauczycielka odkryła, co się stało i niezwłocznie ewakuowała uczniów z klasy. Zaraz potem wezwano służby.

– Działania PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, odłączeniu zasilania elektrycznego na całej kondygnacji, wyznaczeniu strefy zagrożenia oraz ewakuowaniu osób z budynku szkoły – informuje bryg. Wojciech Chudoba, zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie.

Łącznie, jak mówi dyrektor placówki Andrzej Kosiniec, ewakuowano 421 uczniów i 30 pracowników szkoły. – Na miejsce zadysponowano Specjalistyczną Grupę Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego z Zamościa oraz z JRG 1 Lublin. Przybyły pluton chemiczny z Zamościa przystąpił do likwidacji zagrożenia, używając neutralizatorów i sorbentów. Strażacy pracowali w ubraniach ochronnych chemicznych oraz w sprzęcie ochrony dróg oddechowych – dodaje brygadier Chudoba.

Odczynnik przechowywany był w oryginalnym pojemniku, posiadał wszystkie niezbędne certyfikaty, z datą przydatności do 2023 roku. Niewielka ilość substancji, która wyciekła i weszła w reakcję z metalem, nie stanowiła zagrożenia dla uczniów. Jednak akcja, w której oprócz specjalistycznych grup z Zamościa i Lublina brało udział osiem zastępów chełmskiej straży, trwała bardzo długo. Działania zakończyły się przed godziną 19. Następnego dnia sala chemiczna oraz sąsiednia były wyłączone z użytkowania i sprzątane. (pc, fot. PSP Chełm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here