Fatum nad Siedliskami

Trudno w to uwierzyć, ale po raz trzeci w ciągu tegorocznych wakacji Siedliska Drugie znalazły się pod wodą. – Wszystko przez niedrożne przepusty przy drodze powiatowej. Naciskamy na stosowne władze, by zrobiły z tym porządek – mówi Tadeusz Chruściel, wójt Fajsławic.

Nie minęły dwa tygodnie od ulewy, po której Siedliska Drugie znalazły się pod wodą, a we wtorek, 26 lipca, sytuacja się powtórzyła. – To już trzecie zalanie w ciągu ostatniego miesiąca – relacjonuje Michał Stępniak z portalu fajslawice24.pl. – Obfite deszcze przychodzą niemal dokładnie co dwa tygodnie. Masy wody spływające z okolicznych pól do niecki, w której położone są Siedliska Drugie, zamieniły tę miejscowość w rwący potok. Zalanych zostało osiem budynków gospodarczych i piwnice w dwóch domach – dodaje. Na szczęście nikomu nic się nie stało.
– Nie trzeba było organizować żadnej ewakuacji, nie ucierpiały też zwierzęta. Mieliśmy natomiast sporo odpompowań wody – mówi Adam Niemczyk, rzecznik krasnostawskiej straży pożarnej.


Powracający problem irytuje Tadeusza Chruściela, wójta Fajsławic. – Byłem w Siedliskach Drugich dzisiaj i, niestety, wniosek jest jeden. Jeżeli powiat nie zrobi porządku z drogą powiatową, biegnącą przez tę miejscowość, to nadal będzie ją zalewać. Tym bardziej, że prognozy pogody nie są zbyt optymistyczne, pada i będzie padać – mówi Chruściel. Wójt już zwrócił się do Zarządu Dróg Powiatowych w Krasnymstawie z prośbą o jak najszybsze oczyszczenie przepustów biegnących wzdłuż drogi w Siedliskach Drugich. – Są co najmniej do połowy zapchane i zarośnięte, podobnie jak rowy melioracyjne. Jak spadnie większy deszcz, to woda nie ma gdzie spływać i droga zamienia się w rzekę – dodaje wójt Fajsławic. Do tematu będziemy wracać. (kg)