Filip i Zośka zdominowali 2020

Nietypowe, wyjątkowe lub po prostu jedyne w swoim rodzaju. Jakie imiona nadano w Chełmie w 2020 roku? Przedstawiamy listę imion najbardziej wyszukanych, ale też najczęściej wybieranych przez rodziców.


W 2020 roku w USC w Chełmie sporządzono 796 aktów urodzenia. To o sto mniej niż w roku poprzednim. Świeżo upieczeni rodzice najczęściej nadawali swoim pociechom na imię: Filip (19) i Zofia (18). Dalej na podium znaleźli się: Szymon, Jakub i Jan oraz Zuzanna, Maja i Lena. Wszystkie te imiona od lat znajdują się u szczytu popularności w całym kraju, ale z najnowszych ogólnopolskich statystyk wynika, że prym wiodą: Antoni, Jan, Julia i Zuzanna.

W Chełmie jest jednak kilka maluchów, które mają wyjątkowe imiona. Nadano je w minionym roku tylko raz. Wśród nich są: Alisa (z hebrajskiego „wielkie szczęście”), Layla (po arabsku „ciemność”, imię nadawane przeważnie brunetkom), Benjamin (imię biblijne, oznacza „żywe srebro”) oraz Tola, która ma korzenie w Grecji i jest samodzielnie funkcjonującym zdrobnieniem imienia Anatola.

Właśnie to ostatnie należy do wyjątków, bo z zasady rodzicom nie pozwala się nadawać zdrobniałego imienia. Nie mogą to być też imiona uwłaczające czy nieprzyzwoite, bo wówczas urzędnicy odrzucają takowe w przedbiegach. Na szczęście fantazja chełmian nie poniosła w 2020 r. aż tak bardzo i USC nie wydał ani jednej decyzji o odrzuceniu proponowanego imienia dla dziecka (nie to, co np. na Śląsku, gdzie rodzice chcieli nazwać swoje pociechy: Nutella, Rambo, Nirvana, Batman, Sosnowiec czy Toshiba). (pc)