Funduszu sołeckiego znowu nie będzie

Na wtorkowej sesji Rady Gminy Urszulin zapadło kilka bardzo kluczowych decyzji nie tylko dla rozwoju gminy, ale też istotnych dla jej mieszkańców. Jak na standardy urszulińskie, posiedzenie było bardzo długie.

Gmina Urszulin jest jedną z niewielu w powiecie włodawskim, która od kilku lat nie wyodrębnia z budżetu tzw. funduszu sołeckiego. W roku 2021 też go nie będzie. – W tym roku realizujemy inwestycje warte ponad 14 milionów złotych – mówi wójt Tomasz Antoniuk. – Wiele z nich dotyczy tych samych kwestii, które byłyby i tak realizowane z funduszu, a więc utrzymanie dróg i oświetlenia ulicznego, czy remonty i wyposażanie świetlic.

Rezygnacja z funduszu pozwala nam nie tylko zabezpieczyć środki na te działania, ale też zapewnia lepszy poziom dofinansowania płynącego z projektów – dodaje wójt. Poza tym radni przyjęli uchwałę, która da możliwość Gminnemu Domowi Kultury w Urszulinie prowadzenia działalności odpłatnej i samodzielnego pozyskiwania środków zewnętrznych. Zgodzili się również na wydzierżawienie dwóch gruntów.

Pierwszy z nich przylega do świetlicy wiejskiej w Dębowcu, a na drugim będzie zlokalizowana kładka spacerowa Poleskiego Parku Narodowego na ścieżce Spławy. Niezwykle istotną uchwałą z punktu widzenia młodych rodziców jest ta o określeniu kryteriów, na podstawie których dzieci są zapisywane do przedszkoli.

Wcześniej zdarzało się, że więcej niż jedno dziecko starające się o miejsce w placówce otrzymywało identyczną liczbę punktów, więc były kontrowersje przy podjęciu decyzji. Teraz dołożono jeszcze jedno kryterium, które takie sytuacje wykluczy. Od tego roku pod uwagę przy ubieganiu się dziecka o miejsce w przedszkolu pod uwagę brany będzie również dochód rodziny.

Gmina Urszulin otrzymała od wojewody rządową dotację na remont mogiły żołnierzy AK na cmentarzu wojennym w Woli Wereszczyńskiej. Radni przyjęli 45 tys. zł i zdecydowali, że remont będzie poprzedzony konsultacjami społecznymi, a także z parafią i proboszczem. Wkrótce ma też zostać powołany specjalny komitet społeczny, który będzie zajmował się kształtem renowacji.

Mimo wciąż rozwijającej się pandemii rada postanowiła, tak jak w roku ubiegłym, zorganizować w okresie letnim dwa kąpieliska gminne – w Grabniaku i Suminie. Na koniec przyjęto program opieki nad zwierzętami oraz wyrażono zgodę na zaciągnięcie kredytu w kwocie 2,4 mln zł, który zostanie przeznaczony na realizację bieżących inwestycji oraz na pokrycie dziury deficytowej. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here